Koniec kwietnia pod znakiem lacrosse’a w Pabianicach!

Końcówka kwietnia skupiona była na box lacrossie. Wszystkie pary oczu skierowane były na czeski Radotin i rozgrywany tam Aleš Hřebeský Memorial. Działy się tam niesamowite rzeczy, a drużyna Polish Eagles zacięcie jak jeszcze nigdy wcześniej walczyła o każdą piłkę przeciwko wyżej notowanym rywalom. Kilka dni wcześniej również w Czechach miał miejsce turniej „European Boxlacrosse Invitational 2017” oraz zgrupowanie kadry narodowej mające na celu skompletowanie drużyny na lipcowe mistrzostwa Europy w Turku. Wszystko to pod bacznym okiem trenera Heatha Garlowa. Trener z plemienia Seneca postanowił przed powrotem do swojego rezerwatu spędzić jeszcze jeden dzień w Polsce prowadząc dla odmiany zajęcia lacrosse’a na dużym boisku w małej miejscowości pod Łodzią, a mianowicie w Pabianicach! Połączenie tego z pilotażową edycją turnieju Ligi Szóstek mężczyzn dało efekt w postaci weekendu pełnego ciężkiej pracy oraz zabawy!

Połowa weekendu należała do dziewczyn!

Podczas warsztatów z trenerem Heathem Garlowem stawiło się blisko 30 zawodniczek z klubów z całej Polski: Kosynierki Wrocław, Poznań Hussars Ladies, Bellatores Łódź, AZS Walkirii Katowice i Kraków Lacrosse Queens, a wśród nich reprezentantki kraju na poziomie seniorskim i juniorskim. Była to kolejna okazja do spotkania z amerykańskim trenerem, który jest doskonale znany dla większości dziewczyn. Sobotnie treningi trwały kilka godzin i obfitowały w wiele nowych dla zawodniczek ćwiczeń.

Dodatkowo w ramach zajęć, rozegrały one dwa sparingi (2×25 minut) w mieszanych drużynach. Wyniki nie były tutaj sprawą drugorzędną, jednak warto zaznaczyć, iż dwukrotnie na listę strzelców wpisywały się Adrianna Krotlińska i Edyta Zeiler, a bramki zdobyły także Anna Lisiecka, Dominika Buchta, Zuzia Litwin, Ola Rajca i Sara Turbińska.

W drugi dzień wydarzenia, sesje treningowe były prowadzone przez sztab szkoleniowy reprezentacji U-19, a dziewczyny szkoliły swoje umiejętności techniczne oraz motoryczne.

– Każde takie wydarzenie sprawia, że dziewczyny robią krok w przód jeśli chodzi o swój rozwój. Ścianka i ćwiczenia indywidualne są bardzo ważne, jednak tym, co kształtuje zawodnika są treningi w grupach oraz mecze z rywalami, gdzie można sprawdzić, jak nabyte umiejętności przekładają się na sytuacje na boisku. Tym razem udało nam się spędzić blisko dziesięć godzin na zajęciach, co pozwoliło na wdrożenie nowych ćwiczeń i przekazanie młodzieży cennej porcji wiedzy. Dziewczyny z U19 mają okazję spotykać się niemal raz w miesiącu, a ich postępy widać gołym okiem, więc chyba wszyscy nie możemy doczekać się Silesii, podczas której zaliczą swój oficjalny debiut. Pozostaje tylko trzymać kciuki – komentuje koordynator żeńskiej reprezentacji, Dawid Wójcik.

 Męska część również nie odpuszczała!

Sobota upłynęła pod kątem warsztatów. Odbyły się dwie sesje treningowe trwające razem niecałe pięć godzin. Oczywiście głównodowodzącym był trener Garlow, a pomagali mu przy ćwiczeniach trenerzy reprezentacji u21 – Piotr Cyrkowicz oraz Jędrzej Madej. Łącznie zebrało się ponad 30 zawodników. Główny trzon tworzyli chłopacy poniżej dwudziestego pierwszego roku życia. Nie zabrakło również bardziej doświadczonych zawodników, w tym tych z kadry seniorskiej oraz gościnnie przybyłych graczy z Ukrainy.

Niedziela to był czas na zabawę w postaci ligi szóstek. Do pierwszego turnieju zgłoszonych zostało cztery drużyn. Jedną z nich była reprezentacja Ukrainy dla której był to debiut w jakichkolwiek rozgrywkach. Pierwszy raz w historii mieli okazję zmierzyć się z innymi drużynami. Pojawili się także Korsarze Trójmiasto, którzy nie wystawili drużyny w obecnym sezonie PLL. Dwie pozostałe ekipy to powstałe na miejscu mix-teamy złożone z zawodników będących od soboty w Pabianicach.

Każda drużyna miała okazję rozegrać trzy mecze systemem każdy z każdym w grupie, a zwycięzca został wyłoniony na zasadzie podliczenia punktów, bilansu bramek i bezpośrednich starć między zespołami. Mecze trwały 2×20 minut, na boisku przebywać mogło pięciu zawodników z pola + bramkarz. Pole gry posiadało wymiary 40m x 60m, co rozmiarem przypominało popularne „orliki”. Nie obwiązywała zasada spalonego, po gwizdku rozpoczynającym „faceoff” zawodnicy wybiegali z linii tercyjnych murawy. Przy zgłoszeniach nie obowiązywały żadne obostrzenia dotyczące stażu gry, jedynym zastrzeżeniem było ukończenie 14 roku życia.

Oprócz ogromnych emocji, turniejowi towarzyszyła przede wszystkim świetna zabawa. Nikt nie miał sobie za złe jednorazowych wypożyczeń zawodników do innych drużyn lub rozpoczynania gry od klasycznego „papier, kamień, nożyce”. Spójrzmy, jak przedstawiają się wyniki zmagań.

Drużyny

Warszawa z Witaminami (WiW):
1. Jakub Lipczik (Grom Warszawa)
2. Jakub Bieliński (Grom Warszawa)
3. Michał Stor (Grom Warszawa)
4. Piotr Cyrkowicz (Kraków Kings)
5. Damian Sitko (Kraków Kings)
6. Szymon Tabaczyński (Kraków Kings)
7. Paweł Sroga (Kraków Kings)
8. Marcin Szulc (Ravens Łódź)
9. Tomasz Urbanowicz (Ułani Lublin)/ Jakub Pilch (Kosynierzy Juniorzy Wrocław) [G]

Korsarze Trójmiasto:
1. Paweł Dziennik
2. Danie Wiszniewski
3. Maciej Ciesielski
4. Michał Frankiewicz
5. Eric Motschiedler (Grom Warszawa)
6. Adam Grabowski (AZS Legion Katowice)
7. Patryk Buschke (AZS Legion Katowice)
8. Patryk Wójcik (AZS Legion Katowice)
9. Kamil Grabowski (AZS Legion Katowice)
10. Tomasz Urbanowicz (Ułani Lublin) [G]

Tęczowe Jednorożce:
1. Łukasz Wykręt (AZS Legion Katowice)
2. Paweł Czerwiński (Ravens Łódź)
3. Jan Janaszewski (Ravens Łódź)
4. Michał Packi (Ravens Łódź)
5. Adam Tymorek (Kosynierzy Wrocław
6. Arkadiusz Zbylut (Spartans Oświęcim)
7. Jakub Chwierut (Spartans Oświęcim)
8. Sebastian Sosna (Spartans Oświęcim)
9. Marcin Tarnowski (Spartans Oświęcim)
10. Mikołaj Komajda (Spartans Oświęcim)
11. Jędrzej Madej (AZS Legion Katowice)
12. Rafał Korczak (Ravens Łódź)
13 Tomasz Urbanowicz (Ułani Lublin)/ Dima Lys (Ukraina) [G]

reprezentacja Ukrainy:
1. Nozriy Panin
2. Vova Demegiuk
3. Andriy Drachuk
4. Vlad Nagorniuk
5. Vova Lesko
6. Heorhii Zazulevych
7. Dima Kyrykhuk
8. Taras Ushlov
9. Dima Lys [G]

Terminarz meczów

1 mecz: Ukraina 4:6 WiW
2 mecz: Tęczowe Jednorożce 5:4 Korsarze Trójmiasto
3 mecz: Ukraina 4:11 Korsarze Trójmiasto
4 mecz: Tęczowe Jednorożce 7:6 WiW
5 mecz: Tęczowe Jednorożce 10:2 Ukraina
6 mecz: Korsarze Trójmiasto 8:4 WiW

Tabela

Miejsce Nazwa Wygrane Zremisowane Przegrane Bilans
1. Tęczowe Jednorożce 3 0 0 22:12
2. Korsarze Trjómiasto 2 0 1 23:13
3. Warszawa z Witaminami 1 0 2 16:19
4. reprezentacja Ukrainy 0 0 3 10:27

– Weekend w Pabianicach należał do udanych, a treningi pod okien doświadczonego trenera Garlowa dały mi naprawdę wiele. Wraz z kolegami z kraju oraz z Ukrainy pierwszego dnia wspólnie trenowaliśmy, aby drugiego mieć okazję zmierzyć się ze sobą na boisku i pokazać umiejętności nabyte na treningach. Wewnętrzny turniej okazał się być świetną formą rywalizacji, zabawy oraz sprawdzenia się na tle innych zawodników w dość nietypowej dla lacrosse formie. Oby jak najwięcej takich eventów! – ocenia zawodnik młodzieżowej kadry narodowej U21, Jakub Chwierut.

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Photo by Zakrzywionykij.pl