Czy kaski uczynią żeński lacrosse groźniejszym?

Czy grające w lacrosse’a dziewczyny, podobnie jak mężczyźni, powinny mieć obowiązek noszenia kasków ochronnych? Niewielkie badanie pokazują, że chociaż kaski oferują pewną ochronę, nie zapobiegają wstrząsowi mózgu i mogą uczynić grę bardziej agresywną.

Gracze w lacrossie wymachują twardymi kijami dość mocno, dlatego to bezpańskie uderzenia są najczęstszą przyczyną wstrząsów mózgu w żeńskim laxie. Naukowcy sprawdzili, jak takie ciosy wpływają na głowę graczy i jak różnego rodzaje nakrycia głowy mogą zredukować siłę uderzenia.

Żeński lacrosse jest zdecydowanie inną grą niż odmiana tego sportu dla mężczyzn. Kobiety noszą mniej wyposażenia ochronnego niż mężczyźni, jednakże urazy – szczególnie ciężkie kontuzje głowy — są stosunkowo rzadko spotykane.

„Celem naszych badań było odpowiedzieć na pytanie jaka siła oddziałuje na głowę podczas uderzenia kijem” mówi Joseph Crisco, profesor badań ortopedycznych w Brown University.

Dla celów badań, opublikowanych w Internecie w Journal of Applied Biomechanics, siedem zawodniczek lacrosse’a w wieku 12 do 14 dostarczyło po przynajmniej najmniej 36 uderzeń. Miały to być uderzenia tak silne, jak to tylko możliwe. Do tego celu wykorzystano dwie różne głowy manekinów.

„Nagrane ciosy były bardzo w stylu walk ulicznych” tłumaczy Crisco. „Naprawdę uderzały bardzo mocno, o czym świadczy fakt, iż w trakcie ćwiczeń złamano wszystkie szafty, co nie zdarza się w grze. Celem było danie lacrosse’owemu społeczeństwu i producentom kilku informacji o sile uderzenia, jakiej można spodziewać się w najgorszym scenariuszu.”

ZAMACH Z PRĘDKOŚCIĄ 8 KM/H

Dziewczyny użyły sześciu sześć różnych kijów, każdy wyposażony w sensory ruchu. Makiety głowy miał wbudowane mierniki przyspieszenia i siły. Drugi zestaw makiet miał na sobie jeden z czterech rodzajów ochronnego nakrycia głowy.

Podczas pierwszego eksperymentu, dziewczyny wyprowadziły 508 celnych uderzeń, rozpędzając swoje kije do prędkości 8 km/h. Pokazało to, co nie jest zaskoczeniem, że dziewczyny w wieku uniwersyteckim, będą w stanie rozbujać kij jeszcze szybciej i mocniej.

Szczytowe przyspieszenie podczas uderzenia w makietę, było aż o 60 razy większe niż grawitacja ziemska. Jest to trzy razy silniejsze uderzenie niż strzał piłkarza w głowę przeciwnika, wyjaśnia Crisco.

KASKI I WSTRZĄS MÓZGU

Drugi zestaw eksperymentów zbadał wpływ nakrycia głowy podczas uderzeń starszych dziewczyn (tych z prędkością około 10 km/h). Zespół Crisco zmierzył przyspieszenie dostarczone przez 20 uderzeń każdej zawodniczki w tył i bok głowy.

Makiety głowy miały na sobie w kolejności: brak nakrycia; utwardzany po bokach męski kask do lacrosse’a, kask do rugby, kask jaki noszą zwodnicy MMA lub gogle przeznaczone dla kobiet grających w lacrosse’a.

Średnie szczytowe przyspieszenie zmierzone na gołą głowę wynosiły 81.6g dla uderzenia z boku i 150.7g dla uderzenia z tyłu. Męski kask do lacrosse’a zmniejszył średni moment do 28.2g z boku i 23.1g z tyłu. Kask do MMA oraz ochraniacze dla kobiet zmniejszyły nieco przyspieszenie, ale było to bardzo znikome i na pewno nie w takim stopniu jak męski kask do lacrosse’a. Kask do rugby w ogóle nie poradził sobie z uderzeniem z boku, a przy próbie od tyłu, zareagował tylko nieco lepiej niż powyższa opcja.

Jak widać, ochronne nakrycia głowy są w stanie zmniejszyć przyspieszenie i siłę uderzenia. Jednak jak przestrzega Crisco, nie można temu ślepo ufać.

Jak wykazały ogólne badania, kaski nie chronią przed wstrząsem mózgu, a jedynie przed uszkodzeniem czaszki oraz mózgu.

Według niektórych badań, tylko niektóre męskie kaski byłyby w stanie zapobiec takim urazom i to nie we wszystkich przypadkach. Podczas sytuacji meczowych, danie dziewczynom większej liczby ochraniaczy, w tym kasków jak u mężczyzn, spowodowałoby więcej urazów niż im zapobiegło, tłumaczy Crisco.

„To może faktycznie uczynić grę bardziej agresywną.” Podsumowując, czy gra jest warta świeczki? Czy dając dziewczynom możliwość ostrzejszej gry, nie narazimy ich tym samym na większe kontuzje z rąk „agresywniejszych” zawodniczek?

Źródło: futurity.org
Photo by: bradfordst219/CC Flicker.com