Jeden na jeden – Ryszard Matkowski

Studio eksperckie #EC16 musiało na niego czekać trzy odcinki, mistrzostwa Europy musiały czekać na jego bramkę trzy mecze – u nas także ten okres oczekiwania był spory, ale w końcu mamy dla was to, czego każdy oczekiwał.

Reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw Europy w Gödöllő, zawodnik Kosynierów Wrocław i jeden z najlepszych napastników w Polsce – panie i panowie, Ryszard Matkowski.

1) Jak rozpoczęła się twoja przygoda z lacrossem?

Cała historia zaczęła się od problemów osobistych. Janek zobaczył to i wiedząc, że lubiłem sport zaproponował mi wypróbowanie lacrosse’a i tak oto stałem się graczem (jestę Ryszard i będę grau w grę ;))

2) Co ci się najbardziej podoba w tym sporcie?

Samodoskonalenie siebie, aby dobrze grać musisz bardzo dużo włożyć w to pracy indywidualnej inaczej nic z tego nie będzie.

3) Największe marzenie związane z lacrossem?

Chciałbym być częścią ludzi którzy stworzą w tym kraju coś więcej nic tylko społeczność lacrosse’ową.

4) Twój najlepszy przyjaciel/ółka z boiska? Dlaczego właśnie on/a?

Janek Rydzyk to nie tajemnica, że się przyjaźnimy (wiem do liceum bez liceum – jak ktoś nie wie o co chodzi to chodzi o odcinek ze mną w Studiu Eksperckim powstałym podczas mistrzostw Europy w Budapeszcie 2016 gdzie się wygłupialiśmy) i jak wcześniej powiedziałem wprowadził mnie w tajniki tego sportu, a co za tym idzie wskazał kierunek rozwoju.

5) Najlepsze wspomnienie związane z lacrossem?

Ciężko powiedzieć, ale myślę iż najlepiej wspominam moment na który bardzo ciężko zacząłem pracować, a mianowicie mecz od którego zacząłem wychodzić na boisko na dłużej niż coś około minuty i stałem się tak wartościowym zawodnikiem dla mojego klubu.

6) Najtrudniejsza  ekipa przeciwko której grałeś/aś?

Sam nie wiem, ale obstawiam Pioneers (KAN) na Aleš Hřebeský Memorial.

7) Najlepszy zawodnik z jakim lub przeciwko któremu miałeś/aś okazję grać?

Nie wiem, może dlatego, że raczej skupiam się na swojej grze niż na nazwiskach przeciwników. Jako zawodnik atakujący muszę poznać słabe strony obrońców i wykorzystać je jak najlepiej potrafię niż się zastanawiać kto to jest.

8) Field lacrosse czy box lacrosse, co wolisz?

Otóż obie są dla mnie bardzo przyjemne, dlatego o ile mam możliwości staram się jeździć na tyle ile dam radę. Ponieważ w każdej mogę się czegoś nauczyć, co pomoże mi wejść na poziom wyżej.

9) Gdybyś mógł/a zmienić  jakąś jedną z obecnie obowiązujących zasad lacrosse’a, co to by było?

Może dodałbym shot clocki, co bardzo przyśpieszyłoby grę, ale też ją bardzo utrudniło.

10) Najśmieszniejsza, bądź najdziwniejsza sytuacja związana z lacrossem jaka ciebie dotychczas spotkała?

Przeróżne sytuacje podczas wyjazdów z Kosynierami czy to na mecz w kraju czy też poza niego. Ale jedną z takich dość śmiesznych sytuacji którą mogę opowiedzieć to, mianowicie turniej zorganizowany przez Katowice (dokładniej to Coal Cup 2014) na który pojechałem grać w Open Teamie (z Kosynierów Janek Rydzak, Michał Walczak, Dawid Zając, Marcin Janiszewski, Piotr Węgrzyk, Piotr Skolimowski, Szymon Bagiński i ja). Prawie wszystkie mecze grupowe mieliśmy za sobą prócz jednego, które mieliśmy zagrać przeciwko HeadHunterz Lacrosse Team. Jako iż było wiadome, że oni i my spotkamy się w finale to padło do nich pytanie czy nie chcieliby zagrać jeden mecz. Niestety HeadHunterz odmówili, przez co graliśmy z nimi dwa mecze z rzędu i to na ich nieszczęście oba wygrane przez nas (jakby ktoś chciał to skróty z tego turnieju można znaleźć na Youtube).

Korzystając z tak wyjątkowego gościa naszej serii, chcemy zacząć coś nowego. Od wywiadu z Rico, powołujemy do życia twór zwany „Fani pytają”, gdzie będziecie mieć możliwość przepytać danego zawodnika/zawodniczkę. Swoje pytania będziecie wpisywać w komentarzach pod konkretnym, fejsbukowym postem, my wybierzemy najciekawsze, przekażemy do tej osoby i podzielimy się z wami odpowiedziami. Jeśli ktoś chce pozostać anoniomowy, może napisac pytanie na mejla lub do nas na FB. Kolejną osobę także wy wybierzecie. No i pamiętaj Ryszardzie, nie odpowiadaj na komentarze, tylko dopiero na pytania, które do ciebie podeślemy! Brzmi dobrze? No to zaczynamy. Fani pytają Rico! 

Źródło: ZakrzywionyKij
Photo by Shutterlax

  • Mati

    Ryszard co byś proponował zrobić zawodnikom, którzy dopiero zaczynają grę w lacrosse’a a nie mają chęci do ścianki?
    Czy grałeś kiedyś na obronie?
    Czy do każdego meczu podchodzisz poważnie z myślą o wygranej?