Błażej Rokicki – Budowa pozytywnej filozofii trenowania

W poniższym tekście postaram się pomóc wam zbudować własną filozofię i styl prowadzenia drużyny, by zawodnicy z którymi współpracujecie czerpali z niej korzyści. Waszym celem jako trenerów powinno być nie tylko bycie dobrymi nauczycielami. Ważne byście byli w jakimś stopniu wzorem, który pokazuje jak można stawić czoła przeciwnościom, zarówno boiskowym jak i tym w życiu prywatnym.

Podwójny cel.

Trenowanie powinno skupiać się nie tylko na tym jak wygrywać. Ważniejszym jest rozwój i kształtowanie charakterów zawodników z którymi pracujesz. W naszych realiach może być o to ciężko chociażby z racji konstrukcji drużyny. Niejednokrotnie jako trener bywasz młodszy od swoich podopiecznych, mniej doświadczony życiowo a także „boiskowo”. Spójrz na to z innej strony. Nawet jeśli nie zainspirujesz kogoś do zmian pewnych zachowań to rzucisz na pewne sprawy inne światło. Dzięki temu zawodnik zobaczy ten sam problem ale twoimi oczami, pokażesz mu inną perspektywę. Takie sytuacje potrafią kreować świetne hybrydy postępowania. Ktoś z kim pracujesz zaczyna lepiej rozumieć twój tok myślenia. Zestawia to ze swoim podejściem do problemów i pojawia się między wami nić porozumienia. Człowiek uczy się całe życie i to każdy od każdego, i po pewnym czasie zaczniecie rozumieć się praktycznie bez słów. Ucząc się nawzajem będzie Wam łatwiej osiągać sukcesy.

Cel pierwszy: zwyciężanie (ważne)
Cel drugi: uczenie i kształtowanie (jeszcze ważniejsze)

Cechy dobrego trenera.

Różni ludzie różnie piszą. Jako, że też taki jestem to napiszę o czterech, w mojej opinii, najistotniejszych cechach trenera.

1. Trener ma zdefiniowane cele i potrafi motywować podopiecznych do ich osiągania- uwypuklaj proste cele i zadania dla twoich zawodników. Proste, krótkie i zwięzłe komunikaty.

2. Trener posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności- powinieneś być kompetentnym źródłem wiedzy na temat dyscypliny sportu a co najważniejsze powinieneś umieć wyjaśniać zagadnienia w odpowiedni sposób.

3. Bądź przykładem- każdy zawodnik jest tak samo ważny.
Powinieneś pokazywać, że każdy zawodnik jest równie istotnym elementem twojej układanki. Pokazuj to szanując siebie, członków twojej drużyny, przeciwnika, sędziów i wszystkich wkoło poprzez „szanowanie gry”

W wielu zespołowych dyscyplinach sportu (i nie tylko!) panuje przesąd, że całość ma większą wartość niż suma jej elementów. Chodzi o jakość współpracy wszystkich członków zespołu. Przekłada się to na sukcesy i co ważniejsze na satysfakcję z tego co robisz. Dziadkowie starych Indian uczyli młodych, że kiedyś lacrosse był czcią dla stwórcy, każdy był tak samo ważny, bez względu na to jak duży lub mały, silny lub słaby był.

4. Trener powinien pokazywać dobry charakter- Trener to silny czynnik kształtujący. Powinien kształtować i pokazywać swoim życiem i poczynaniami odpowiednie podejście.

Rdzeń.

Powyższe punkty można sprowadzić zatem do trzech głównych wskazówek. Po pierwsze bądź dobrym przykładem, po drugie podkreślaj podwójny cel twojej pracy, po trzecie rywalizuj z poszanowaniem gry i wszystkich którzy jej doświadczają lub ją obserwują.

Podsumowując. W moimi przekonaniu powyższe wskazówki mogą stać się ważnymi czynnikami kształtującymi odpowiednią filozofię prowadzenia drużyny. To oczywiście podstawowe informacje niemniej z pewnością będą miały one wpływ na filozofię trenowania a także na kształtowanie charakterów zawodników które w dodatku znajdą zastosowanie w codziennym życiu. Rola trenera często bywa tą dominującą. Zachęcam więc do stosowania zasady „podwójnego celu”. Zobaczycie pozytywne efekty takiego podejścia, gwarantuję.

Żeby sprawdzić lub utrwalić wiadomości z tego tekstu proponuję byście przygotowali, trwające pół minuty, wystąpienie/reklamę swojej filozofii trenowania. Napiszcie w chwili obecnej na kartce dwa elementy „podwójnego celu” i wymieńcie trzy elementy „rdzenia”.

Powodzenia,
Błażej Rokicki

 • Mati

  całkiem ok, liczę że będzie dużo takich trenerów. Dziękuję że o tym piszesz. Każdy powinien mieć swoją filozofię ale często mamy podobne cele – zwycieżać – wychowywać…

  • zakrzywionykij

   Dodalibyśmy jeszcze jeden cel, „szanować się wzajemnie”.

 • Mati

  Co rozumiecie prze szanowanie się wzajemne? Co to znaczy dla was szacunek?

  • zakrzywionykij

   Szanowanie każdego członka drużyny, ale także przeciwnika.
   Szanowanie wkładu jaki każdy z kolegów daje od siebie, niezależnie od jego rozmiarów.
   Szanowanie starań, bo przecież nikt nie urodził się mistrzem.
   Szanowanie samego siebie.

   Mniej więcej to.