Drew McCaleb: Koncepcja S.M.A.R.T.

W poniższym tekście, chciałbym omówić rzecz, która według mnie powinna być pierwszym krokiem, kiedy po raz pierwszy zabierasz się za trenowanie innych. Nie ma czegoś takiego, jak ogólny styl trenowania. Każdy ma swój własny sposób na przekazywanie wiedzy innym.

Niektórzy trenerzy są surowi, inni bardziej wyluzowani, jednak niezależnie od tego, jaki masz charakter, poniższe uwagi powinny dać ci dobre fundamenty pod przyszły sukces.

Określ swój cel

Jest to bardzo pomijana koncepcja, ale ma zasadnicze znaczenie dla twojego sukcesu jako trenera. Jak zmierzyć sukces? Najłatwiej poprzez osiągane cele. Dlatego właśnie, musisz dowiedzieć się, jaki cel postawić przed swoją drużyną.

Wierz mi lub nie, ale to nie ty (trener) jesteś osobą decydującą! To drużyna określa swoje cele. Czy chcą poprawić zeszłoroczne osiągnięcia? Czy chcą zostać mistrzami (i czy jest to możliwe)?

Powodem dla którego jest to takie ważne jest fakt, że jeśli ty chcesz wygrać mistrzostwo, ale zawodnicy nie chcą wykonywać pracy, która jest niezbędna do zostania mistrzem, doprowadzi to tylko do frustracji wszystkich członków drużyny. Rozmawiaj ze wszystkimi, nie tylko z kapitanem. Każdy zawodnik musi „dołożyć swoją cegiełkę” do celu, inaczej nic nie osiągniesz.

Kiedy już twoja drużyna określi swój cel, zapiszcie go. Jednym ze sposobów patrzenia na swój cel jest podążanie za koncepcją S.M.A.R.T.

Koncepcja S.M.A.R.T.

Skonkretyzowany: Nie mów nic w stylu „chcemy być lepsi”. Zamiast tego, określ cel jasno, na przykład: „Chcemy wygrać trzy mecze więcej niż w ubiegłym sezonie.

Mierzalny: Jest to następstwo powyższego. Nie można mówić: „Chcemy wygrać więcej”. Należy mówić: „Chcemy wygrać TRZY mecze więcej w tym sezonie.” To łatwo zmierzyć, przez co jesteś w stanie podążać stale do celu.

Ambitny: Czy twój cel nie jest zbyt ambitny? Jeśli twoja drużyna w ubiegłym sezonie wygrała tylko jeden mecz, może mówienie, że tym razem zostaniecie mistrzami nie jest do końca realistyczne. Jeśli twój zespół obierze sobie nierealistyczny cel, skończy się to frustracją wszystkich.

Realistyczny: Spójrz na dostępne narzędzia. Czy posiadasz wszystkie składniki, żeby osiągnąć wyznaczony cel? Czy posiadasz utalentowanych zawodników na każdej pozycji? Czy są przystosowani, żeby biegać nieustannie po całym boisku przez cały mecz walcząc ze świetną drużyną? Dużo bardziej niż o „osiągalność” chodzi o to, żeby patrząc na drużynę, widzieć, czy cel jest realistyczny z tymi ludźmi.

Terminowy: Tutaj należy określić ramy czasowe dla swojego celu. Czy to jeden miesiąc? Jeden sezon? Dwa sezony? Mając konkretny i realny cel, możesz określić kamienie milowe dla swojego celu, które pozwolą ci zmierzyć progres w drodze do sukcesu.

Na dzisiaj to tyle, kolejnym razem porozmawiamy o następnym kroku: ocenie zespołu.

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Autor: Drew McCaleb