Drew McCaleb: Ocena drużyny

W ostatnim artykule, mówiliśmy o wyznaczeniu celów dla zespołu. Częścią tego tekstu było pytanie „czy cel jest realistyczny” i czy masz narzędzia, aby go osiągnąć? Jeśli udało ci się to zrobić, dziś będziemy mówić o ocenie drużyny.

Jako trener, musisz wiedzieć wszystko o swoich zawodnikach. W czym są dobrzy? Gdzie mogą się poprawić? Jakie rzeczy można naprawić szybko? A poprawa jakich rzeczy zajmie więcej czasu?

Oto kilka podstawowych pomysłów, które pomogą Ci ocenić swój zespół:

1) Niech twoja drużyna rozegra mecz na pełnym boisku (jeśli masz tylu zawodników) lub na jego połowie, a ty prostu obserwuj i rób notatki. Upewnij się, że każdy dostanie czas na murawie. Oto kilka bardzo konkretnych rzeczy na które musisz zwrócić uwagę:

  • Poziom umiejętności podawania/łapania. Czy zawodnicy łapią i podają w biegu?
  • Czy ktoś używa swojej słabszej ręki?
  • Czy gracze potrafią wykonać dodge’a w ataku?
  • Czy zawodnicy zbierają groundballe na raz?
  • Jak ustawia się obrona? Czy gracze w obronie zachowują pozycje i grają całym ciałem, czy też polegają tylko na swoich kijach?
  • Czy istnieje ruch bez piłki?
  • Czy gracze komunikują się ze sobą?

Nie trzeba skupiać się bardzo na formacjach. Kluczem jest skupienie się na podstawach. Oczywiście, formacje są łatwiejsze do nauczenia niż podstawy, ale dobre fundamenty zawsze pokonają formacje!

2) Być uczciwym i obiektywnym: nie ma znaczenia, czy zawodnik był kapitanem, najlepszym strzelcem w poprzednim sezonie, czy twoim dobrym przyjacielem. Trzeba spojrzeć na to, co robi dobrze, a co ważniejsze, co trzeba poprawić, aby uczynić go lepszym graczem.

3) Zrobić listę rzeczy, które gracze wykonują dobrze i listę rzeczy, nad którymi większość ludzi musi poprawić. Jest to punkt wyjścia do stworzenia planu treningowego. Czy większość graczy musi skupić się na podstawach? Poprzez trenowanie rzeczy, które można robić jak największą liczbą zawodników, sprawisz, że zespół będzie lepszy jako całość (i uczyni to grę o wiele ciekawszą!)

4) Zrozumieć różnicę między „szybka naprawa” i „wolna naprawa”. Szybka naprawa to coś, co gracz może zrobić teraz, aby od razu razu grać lepiej. To takie rzeczy jak komunikowanie się w obronie, poprawa pozycji ciała w obronie, trzymanie kijów w górze i bycie zawsze gotowym do stworzenia zagrożenia.

Wolne naprawy to takie rzeczy jak umiejętności posługiwania się kijem (podawanie i strzelanie w biegu) lub nauka formacji. Te rzeczy wymagają dużo więcej czasu na poprawę. Wypisz rzeczy, które są szybkimi poprawkami. Będziesz pilnować tego na każdym treningu. Wolne poprawki będą częścią twojego planu szkoleń przez cały sezon.

Poprawna ocena twojego zespołu sprawi, że będziesz miał wiedzę, w czym twoim gracze są dobrzy, a w czym musisz im pomóc jako trener. Zabierzesz tę wiedzę do kolejnego etapu, którym jest planowanie treningu.

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Autor: Drew McCaleb