Drew McCaleb: Organizacja pracy

W ostatnich artykułach, mówiliśmy o wyznaczaniu celu i ocenie drużyny. Daje nam to doskonały pogląd na rzeczy na których musimy się skupić jako trener i tylko dobre ich zrozumienie, może doprowadzić do sukcesu. Mamy takie powiedzenie: zaplanuj pracę i wykonaj plan.

Dzisiaj porozmawiamy o planowaniu sesji treningowych.

Pierwszą rzeczą jest posiadanie odpowiedniej ilości materiałów z których skorzystacie podczas planowania treningu. Internet jest do tego idealnym miejscem. US Lacrosse posiada wspaniałą stronę z ćwiczeniami (http://www.uslacrosse.org/resources/drills-archive.aspx), gdzie znajdziecie także filmiki. Są świetne głównie dlatego, iż wszystko tłumaczone jest przez niezwykle doświadczonych trenerów, którzy zwracają uwagę na to, co jest najważniejsze w danym ćwiczeniu.

Jak zdecydować, które ćwiczenie wybrać? Cóż, jeśli odrobiliście pracę domową z poprzedniego artykułu, doskonale wiecie, na czym musicie się skupić!

Dobrą zasadą jest trzymanie się reguły Zabawa-Nauka-Zabawa, co oznacza:

  • Zabawę przy podstawach (60% czasu treningu) – Groundballe, podawanie, łapanie i ustawianie się w obronie.
  • Naukę nowych rzeczy (20% czasu treningu) – Ustawienia, działania slajdów, fast breaków, man-up/man-down.
  • Zabawę przy scrimmage (20% czasu treningu) – Po prostu pograjcie!

Tak więc, podczas dwugodzinnego treningu z rozgrzewką i przerwami na wodę, około 60 minut spędzacie na ćwiczeniu podstaw, 20 minut na uczeniu się nowych rzeczy, a pozostały czas powinien zostać poświęcony na gierkę i zabawę. Pamiętaj, nawet jeśli trenujecie po to, żeby stać się lepszymi zawodnikami, gracie w lacrosse’a ponieważ sprawia wam to frajdę!

Częścią planowania treningów jest posiadanie wiedzy, kto weźmie w nich udział. Pomocna może być grupa na Facebooku, dzięki której dowiecie się, kto zjawi się dzisiaj na ćwiczeniach. Następnie, wybierz takie ćwiczenia, żeby polepszyć umiejętności zawodników, którzy będą obecni. Zawsze staram się mieć przy sobie kilka dodatkowych ćwiczeń, tak na wszelki wypadek.

Być może pewnej rzeczy będzie trzeba uczyć przez kilka treningów, ale jeśli za każdym razem dołożysz do sesji jakieś nowe rzeczy, zespół na pewno na tym skorzysta.

Powyższe rzeczy powinny pomóc ci w układaniu planu treningu. Pamiętaj, iż zawodnicy oczekują, że dobrze wykorzystasz czas, który ci poświęcają. W ostatnim artykule podyskutujemy trochę nad prowadzeniem treningu czyli wykonaniu planu.

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Autor: Drew McCaleb