Drew McCaleb: Realizacja planu

W swoim ostatnim artykule, tłumaczyłem planowanie sesji treningowej. Tym razem, skupimy się na rzeczach, które każdy trener powinien mieć w głowie podczas prowadzenia treningu.

 1. Wyznacz oczekiwania wobec całej grupy na początku treningu i przekaż swoim zawodnikom, na czym będzie polegać sesja treningowa. Nie tylko pokażesz im, że ty także ciężko pracujesz, żeby im pomóc, ale także oni sami będą mieć świadomość w jakich aspektach mogą się dzisiaj polepszyć. Dodatkowo, wyznaczą w swoich głowach małe cele, które będą starali się realizować.
 2. Wszystko, co robisz na treningu powinno mieć swoje przełożenie na mecz. Podczas rozgrywania spotkania, zawsze jesteś w ruchu w trakcie podawania i łapania. Dlatego też, kiedy robicie to podczas treningów, upewnij się, że twoi zawodnicy wykonują to w ruchu. Groundballe niech będą wykonywane pod lekką presją, aby gracze poczuli się jak na meczu. Pozwoli to im na płynniejsze przejście od tego, co oczekujesz na treningu do powtórzenia tego podczas spotkania.
 3. Niech wszyscy będę aktywni! Podczas każdego mojego ćwiczenia, staram się upewnić, iż żaden z zawodników nie stoi z boku. Czas treningu jest bardzo ważny, dlatego musisz zrobić wszystko, żeby gracze wykonywali najwięcej powtórzeń jak to tylko możliwe. Nawet w momencie, kiedy ktoś stoi i oczekuje na swoją kolej, niech trzyma piłkę w koszyku i robi kołyskę – tego nigdy za wiele! Uwierz mi, każda z tych kołysek wpływa na to, że potem zawodnicy będą pewniej czuć się na boisku. Postaraj się podzielić drużynę na mniejsze grupy, dzięki czemu wszyscy będą zaangażowani.

  Jedyny moment, kiedy zawodnicy powinni stać z boku to czas, gdy tłumaczysz zagrywki (ofensywne lub defensywne). Staraj się podążać tymi krokami:
  – Tłumacz pomysł/schemat całej grupie
  – Niech grupa zawodników „przejdzie” przez dane ćwiczenie, dając szanse wszystkim na zadanie pytania
  – Podziel graczy na jak najmniejsze grupy
  – Zatrzymaj i krytykuj, jeśli robią coś źle. Wytłumacz, jak powinni to robić i dopiero pozwól wrócić do ćwiczenia w swoich grupach

 4. Staraj się dodać nieco rywalizacji do ćwiczeń. Niech to będzie „Biali” na „Czerwonych” lub „Defensywa” na „Ofensywę”. Twoi zawodnicy są żądni rywalizacji i chcą wygrywać za każdym razem. Wprowadź to do ćwiczeń, a będziesz mieć pewność, że podczas meczu będą walczyć do końcowego gwizdka.
 5. Bądź pozytywny! Jako trener, jesteś nie tylko nauczycielem, ale także liderem i twoi zawodnicy będą kopiować twoje zachowanie z treningów. Pamiętaj, starasz się wykonać długoterminowy plan, starając się małymi krokami na każdym treningu zrealizować swój cel. Znajdź rzeczy, które były wykonane dobrze i pochwal drużynę. Małe rzeczy potrafią uskrzydlić!
 6. Po zakończeniu sesji, zrób krótkie podsumowanie, co dzisiaj zostało wykonane. Rób notatki, zapisując sobie, co zostało dobrze zrobione i powiedz o tym drużynie, żeby wiedzieli, na czym mają się skupić kolejnym razem. Zakończ trening pozytywnym akcentem.

Podążanie według wskazówek w tych artykułach wygląda na włożenie mnóstwa pracy i tak jest. Jednak jeśli dobrze przepracujesz czas podczas treningów, twój zespół w końcu odniesie sukces, nie tylko podczas sesji treningowych, ale także i na boisku.

Powodzenia!
Drew McCaleb

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Autor: Drew McCaleb