ME 2016: Krótki przewodnik od ZK

To już lada moment, już za chwilę rozpocznie się największa impreza tego lata! Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Europy w lacrossie mężczyzn, gdyż to o nich mowa rozpoczną się za dwa dni!

Wszystkie drużyny i oficjele powoli zjeżdżają się do stolicy Węgier. Korzystając z ostatnich momentów przed startem turnieju, ciężko trenują i wykorzystują każdą chwilę, aby doszlifować swoją formę. Zostawmy jednak na chwilę zawodników, o nich będzie na okrągło głośno przez najbliższe dwa tygodnie. Dając im chwilę spokoju, odstawmy ich na bok i skupmy się na licznych obserwatorach, rodzinach oraz fanach którzy będą wspierać swoich ulubieńców. Przedstawiamy wam garść informacji, które mogą wam pomóc w zgrabnym śledzeniu mistrzostw!

Przydatne informacje

Dla wszystkich tych, którzy chcą, bądź nawet planują oglądać lacrosse’a na żywo na Węgrzech mamy kilka pożytecznych informacji. Mecze Mistrzostw Europy rozgrywane będą na czterech boiskach położonych niemalże obok siebie w mieścinie Gödöllő – oddalonej trzydzieści kilometrów od Budapesztu. Turniej zaczyna się w czwartek 28 lipca i potrwa 10 dni. Mecze decydujące o tym do kogo ostatecznie powędrują dane medale odbędą się w sobotę 6 sierpnia od godziny 14:00.

Całą imprezę zapoczątkują wszystko Holendrzy z Francuzami za dwa dni (28.07) o 9:45. Wejście na mecze nie jest darmowe, obowiązują wejściówki będące w sprzedaży na stronie internetowej organizatorów (http://www.lacrosse2016.com). Dzienny karnet w czasie trwania fazy grupowej to koszt rangi 14 euro, podczas fazy pucharowej wynosi on 23 euro. Można również zaopatrzyć się w bilet na cały turniej, który wynosi 140 euro. W sprawie noclegu nie chcemy na siłę doradzać.

Noclegi proponowane przez organizatorów dostępne w Gödöllő nie są najtańsze, jednakże nadrabiają jakością. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba poszukanie sobie zakwaterowania w Budapeszcie, najlepiej gdzieś blisko stacji kolejowej. Podróż autem ze stolicy Węgier trwa maksimum 50 minut w zależności od pory dnia i natężenia ruchu. Można również się przemieścić za pomocą komunikacji miejskiej. Dobrym rozwiązaniem jest właśnie podróż pociągiem, zajmuje to niecałą godzinę. Poruszanie się na miejscu za pomocą roweru lub na nogach jest jak najbardziej zalecane ;)

Jeśli ktoś nie ma możliwości pojawienia się w tym czasie na Węgrzech, a chce być na bieżąco ze wszystkim, co się będzie dziać na mistrzostwach to ma ku temu szansę nie odrywając się od komputera lub jakiegokolwiek innego urządzenia z internetem. Mecze będzie można oglądać za pomocą płatnych streamów internetowych. Za realizację tego będą odpowiedzialni amerykanie mający doświadczenie w transmitowaniu meczów MLL oraz NCAA także o jakość i profesjonalizm nikt nie musi się martwić. Koszt miesięcznej subskrypcji ich strony wynosi 4,99 $ więc po mistrzostwach dalej będziemy mogli korzystać z wszelakich relacji i materiałów lacrosse’owych, jakimi oni dysponują. Wszelakie skróty spotkań, urywki, i pozostałe filmiki będą umieszczane na ich kanale youtube. Dodatkowo sporo się dzieje na portalach społecznościowych. Wchodźcie na profile drużyn występujących w Gödöllő – na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Z dnia na dzień popularniejszy staje się hasztag #ec16, pod którym znajdziecie większość ciekawych rzeczy.

Mistrzostwa Europy 2016

Słów kilka na temat samego turnieju. Na miejscu będą dwadzieścia cztery drużyny. Są one podzielone na cztery grupy, każda licząca po sześć krajów. Zostały one poprzydzielane wcześniej poprzez losowanie, podczas którego każda drużyna trafiła do danego koszyka, w zależności od rozstawienia oraz dotychczasowych wyników na dużych międzynarodowych imprezach.

Podczas fazy grupowej każdy rozegra po pięć meczów. Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Wszystkim pozostałym pozostanie bój o miejsca 9-24. Podczas trwania fazy playoff, każdy rozegra po trzy spotkania niezależnie od lokaty. Łącznie zostanie rozegranych 96 meczów! Daje nam to średnio dziewięć spotkań dziennie. Jeśli ktoś jest maniakiem i będzie chciał zobaczyć danego dnia jak najwięcej meczów na żywo od samego początku do końca to dziennie uda mu się zaliczyć zaledwie trzy spotkania. Pojedynki będą niemalże równolegle odbywać się na każdym z boisk. Można wyznaczyć trzy pory ich rozgrywania. Przedpołudniowa, gdzie zawodnicy zaczynają grę w przedziale godzinnym 9:45-11:30, popołudniowa 12:45-14:45 oraz wieczorna 17:30-17:45.

Dokładny terminarz spotkań jest z góry dostępny zarówno dla fazy grupowej jak i fazy playoff. Pory rozgrywania spotkań drugiego etapu mistrzostw pozostaną praktycznie bez zmian. Wiemy również jaki los Polaków czeka w zależności od zajętego miejsca. Drużyny z grupy D  łączą się z ekipami z grupy B. Czyli czeka nas pojedynek z kimś z grupy – Szkocja, Irlandia, Walia, Norwegia, Austria, Dania.

W skrócie to chyba wszystko, jeśli macie jakieś pytania lub niejasności to pytajcie! Będziemy się starać udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Z góry ostrzegamy, że turniej mężczyzn to nie koniec atrakcji, jakie będą się dziać na miejscu. Kolejnym smaczkiem na pewno jest turniej dziewczyn rozgrywany równolegle od trzeciego sierpnia. Oczywiście nie zabraknie na nim reprezentantek Polski.

Na samych mistrzostwach nie zabraknie również nas! Będziemy na miejscu, a nasza obecność, mamy nadzieję, widoczna będzie poprzez aktywność na naszym profilach Facebook oraz Twitter!

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Photos by shutterlax.com oraz lacrosse2016.com