Zapowiedź: Grom Warszawa vs Ułani Lublin

Sobotnie popołudnie będzie pełne historycznych wydarzeń w Polskiej Lidze Lacrosse, a skoro o historii mowa, lepszego miejsca niż stolica Polski nie można sobie wyobrazić. Dlaczego? Gdyż to właśnie tutaj dojdzie do pierwszego meczu pomiędzy Gromem Warszawa i Ułanami Lublin.

Mówimy pierwszego, gdyż spotkania z kwietnia 2013 roku nie traktujemy w ten sposób. Owszem, był to oficjalny pojedynek, jednak tylko o pietruszkę, a teraz obie ekipy staną na przeciwko siebie w walce o ligowe punkty.

Kartka z kalendarza

Zespół z województwa lubelskiego za niecały tydzień obchodzić będzie swoje czwarte urodziny, co akurat zbiegnie się w czasie z pojedynkiem w Warszawie. Jest to o tyle ciekawe, iż w procesie powstawania Ułanów, czynny udział mieli zawodnicy Gromu, którzy śmiało mogą traktować zespół z Lublina jako swojego młodszego brata. W oficjalnych rozgrywkach, sobotni goście brali udział dwa razy – sezony 2013/14 i 2014/15, decydując się nie przystępować do ligi w kampanii 2015/16. Teraz, po roku przerwy i kilku zmianach w drużynie, ponownie ujrzymy Ułanów na polskich boiskach.

Gospodarze sobotniej potyczki swoje założenie datują natomiast na rok 2008, będąc tym samym dwa razy starszym tworem niż ich najbliższy rywal. Od tamtej pory, Grom nieustannie znajduje się w czołówce polskiej sceny lacrosse, mając na swoim koncie także złoty medal Polskiej Ligi Lacrosse 2013/14. W poprzednim sezonie, zajęli trzecie miejsce, pokonując podczas Weekendu Mistrzów drużynę Poznań Hussars 15:2. O historii tego zespołu możemy opowiadać długo, jednak po więcej informacji odsyłamy na ich oficjalną stronę -> Grom Warszawa, oni z pewnością zrobią to lepiej!

Zmiany, zmiany wszędzie zmiany

Skoro o zmianach mowa, kibice, którzy obserwowali spotkanie Spartans Oświęcim z Gromem w ramach pierwszego weeekendu PLL, zauważyli kilka różnic w zespole z Warszawy w porównaniu do poprzedniego sezonu. W wyjściowym składzie zabrakło dwóch reprezentantów Polski – Jakuba Lipczika oraz Karola Joachima Pernala. Jak wynika z naszych informacji, jeden z najlepszych faceofferów w Polsce postanowił wyleczyć porządnie swój uraz pleców, podczas gdy popularny Dziadek, zrobił sobie chwilową przerwę od lacrosse’a i spotkać go można podczas rzucania frisbee. Dodatkowo, zmiana nastąpiła także na ławce trenerskiej, gdyż od sezonu 2016/17, grającym trenerem drużyny został oficjalnie Tom Carver, najlepszych strzelec reprezentacji Polski podczas ME w Gödöllő. Już wcześniej był on osobą, która ciągnęła warszawski wózek, jednak teraz nikt nie ma już wątpliwości, kogo należy słuchać w szatni Gromu.

Reorganizacji nie uniknięto także w Lublinie, gdzie oprócz nowych twarzy w drużynie (warto tutaj wymienić debiutujących Grzegorza Sadeckiego, Kamila Kwiatkowskiego, Sławomira Sobotę i George’a Zuzylevicha, a także zgłoszonych Michała Kotrybę i Przemysława Gomułę), zmiany nastąpiły wśród sztabu trenerskiego. Powrót do ligowych zmagań w Polskiej Lidze Lacrosse przebiegać będzie pod dyktando dwóch ludzi – Rafała Doroszczuka i Michała Borowińskiego, którzy zastąpią na tym stanowisku Dariusza Cieniucha.

Obie drużyny mają w tym sezonie zupełnie inne cele – gospodarze rozpoczęli kampanię od szczęśliwego zwycięstwa nad Spartans Oświęcim. Wśród wielu osób, Grom Warszawa wymieniany jest jako kandydat do poważnej walki o mistrzostwo Polski, jednak chcąc walczyć jak równy z równym w starciach z Kosynierami, muszą popracować jeszcze nad kilkoma elementami, żeby nie przytrafiały im się takie słabsze dni, jak tydzień temu w Małopolsce. Ułani  Lublin natomiast, po rocznej przerwie będą chcieli przede wszystkim zbierać cenne, ligowe doświadczenie, które pomoże im zbudować silną drużynę. Oczywistym jest, że nikt nie stawia ich w roli faworytów w potyczkach z Gromem, Kingsami czy Spartans, jednak nie wykluczone jest, że podczas tych pojedynków, napsują rywalom sporo krwi, gdyż jak zdążyli nas przyzwyczaić, bez walki się nie poddają.

– W najbliższy weekend Ułani wracają na ligowe boiska po dłuższej przerwie. Sportowo na pewno nie wyglądamy lepiej, ale cieszymy się z tego, że zrobiliśmy wszystko, aby utrzymać lacrosse w Lublinie. W zespole jest sporo nowych twarzy dla których będzie to pierwsze meczowe doświadczenie. Zawsze chętnie przyjeżdżaliśmy do stolicy po naukę i z takim zamiarem wybieramy się tam w sobotę. Dla nowych trenerów Rafała i Michała będzie to właściwa wykładnia naszego poziomu i określenia właściwego kierunku na najbliższe miesiące – tłumaczy Tomasz Urbanowicz, prezes i zawodnik Ułanów Lublin.

– Sobotni mecz z Ułanami jest dla nas przede wszystkim okazją do rozpoczęcia sezonu w Warszawie, a więc spotkaniem na arenie z dopingiem naszych wiernych fanów i przyjaciół. Ligę rozpoczęliśmy od przeprawy ze Spartans na wyjeździe, co stanowi już pewnego rodzaju tradycję. Mecz ten w wyniku różnych czynników, wewnętrznych jak i zewnętrznych nie poszedł dokładnie z planem, jednakże cieszy nas ogromnie fakt zdobycia boiskowego doświadczenia przez wielu naszych młodych zawodników. Do meczu z Ułanami podchodzimy jak do każdego innego – idziemy go wygrać i nie zamierzamy brać jeńców. Nie zmienia to faktu, że bardzo nas cieszy ich powrót na mapę Polskiej Ligii. Jest to dla naszych drużyn dosyć historyczny moment albowiem nie mieliśmy jeszcze okazji oficjalnie „skrzyżować kijów” w walce o punkty, aczkolwiek wiele razy zawodnicy Lublina toczyli z nami boje w meczach poza ligowych, oraz różni zawodnicy bywali naszymi gośćmi na treningach. Lublinianie mogą być niemałym zaskoczeniem – tak naprawdę nie wiemy nic o ich poziomie z racji na roczną przerwę, może poza faktem że ich kilku zawodników uczestniczyło w zgrupowaniach polskiej kadry w zeszłym roku – co zawsze jest wyznacznikiem ogromu pracy którą dani zawodnicy musieli włożyć, jak i zaufania sztabu trenerskiego. Z prognoz pogody zanosi się na ciepły i słoneczny weekend, więc wpadajcie lub śledźcie wiadomości na social mediach, ponieważ zapowiada się bombowe widowisko na które serdecznie zapraszam – komentuje bramkarz Gromu Warszawa, Kacper Chmielewski.

GROM WARSZAWA vs UŁANI LUBLIN
24.09.2016, start o 14.00
ul. Marymoncka 42, Hutnik Warszawa

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Photo by Exize