Box Lacrosse: Co to jest?

W naszym kraju mała garstka osób wie, czym tak naprawdę jest lacrosse, jednakże nawet niektórzy z uprawiających ten sport, nie słyszeli nigdy o jego brutalniejszej odmianie, jaką jest box lacrosse. Box lacrosse (nazywany często po prostu „boxem”) powstał w Kanadzie, gdzie obecnie jest tak samo, o ile nie bardziej, popularny od zwykłego laxa. Czym więc się różni od field lacrosse’a? Cóż, oprócz faktu, iż używa się takich samych kijów to w zasadzie wszystkim.

Miejsce gry: Największą różnicą między boxem i zwykłym laxem jest oczywiście miejsce, gdzie w niego grasz. Box lacrosse rozgrywany jest na sztucznej nawierzchni usytuowanej na boisku do hokeja (oczywiście bez lodu!). Jak łatwo się domyślić, przestrzeń do gry jest o wiele mniejsza niż 100×50 metrów. Mniejszy obszar zmusza do szybszego podejmowania decyzji, a twoje zdolności w posługiwaniu się kijem muszą być lepsze i dokładniejsze niż w przypadku field lacrosse’a. Dodatkowo, oprócz standardowej bramki (6×6 stóp, czyli 1,8 x 1,8m) musimy trafić w konstrukcję 4×4 stopy (1,2 x 1,2m).

Zawodnicy i pozycje: Zamiast pojedynku 10 na 10, mamy tutaj do czynienia ze starciem 6 na 6 – pięciu zawodników z pola (zwanych także „biegaczami”) oraz bramkarza. Pozycje graczy są podobne do tych w zwykłym laxie – mamy obrońców, zawodników przejściowych (traktujmy ich jako pomocników) oraz napastników. Nazwy są dość wymowne, ale zasadniczą różnicą między obrońcami w obu odmianach jest to, iż w boxie nie używają oni długich kijów. Największe zmiany są widoczne jednak w przypadku bramkarzy. Podczas gdy golkiperzy w zwykłym lacrossie mają na sobie tylko dodatkową ochronę w postaci kasku, protektora i ochraniacza na klatkę, bramkarze w box lacrossie noszą parkany podobne do tych, jakie zakładają na siebie strzegący dostępu do bramki hokeiści. Wobec faktu, że bramkarz ma na sobie tyle ochraniaczy, a bramka jest mniejsza, zawodnicy muszą oddawać bardzo precyzyjne strzały jeśli chcą zdobyć gola.

Pozostałe różnice:

  • Upływający czas. Każda drużyna ma trzydzieści sekund na oddanie strzału na bramkę od momentu przejęcia piłki. Jeśli tego nie zrobi, przeciwnik zyskuje posiadanie.
  • Walki. Podobnie jak w hokeju, walki między zawodnikami są zabronione, ale tolerowane. Na szczeblach zawodowych, bójka nie doprowadza do wyrzucenia graczy, ale tylko do zwykłej kary.
  • Sprzęt. Jest bardzo podobny do tego, jakiego używa się w zwykłym laxie, za wyjątkiem kasków. Używane do boxa są mniejsze i wyglądają bardziej jak kaski do hokeja niż do lacrosse’a.
  • Auty. Piłka może znaleźć się na aucie tylko wtedy, jeśli przeleci ponad bandą, więc gra zatrzymywana jest znacznie rzadziej niż we fieldzie.

Jak widać, pomimo dzielenia tej samej nazwy, box i field lacrosse to zaskakująco dwie różne wersje tego samego sportu. Jeśli uwielbiasz zwykłego laxa, uwierz nam, warto spróbować swoich sił w boxie. Szybko zauważysz miłą zmianę tempa gry, a poza tym, box bardzo szybko podniesie twoje umiejętności posługiwania się kijem. Wprawdzie odmiana ta zdominowana jest przez Kanadyjczyków, uprawia ją coraz więcej Czechów i Polaków, więc znalezienie miejsca do gry nie powinno być trudne.

PS: Z naszych informacji wynika, że warto pytać o treningi we Wrocławiu. Ale to tak tylko na marginesie…

Źródło: training.coachup.com/
Photo by Larry Ziffle/CC Flickr.com