6 ćwiczeń, które każdy obrońca znać powinien

Bycie dużym i silnym zdecydowanie pomaga podczas gdy w defensywie, jednakże jest jeszcze jedna rzecz, która może dać nam przewagę nad rywalem – jest to solidna praca nóg.

Ludzie często pytają mnie, dlaczego powinni pracować właśnie nad tym elementem. Przecież podobnie jak na każdej innej pozycji w lacrossie, wysokie lacrosse’owe IQ oraz dobre posługiwanie się kijem powinny wystarczyć.

Otóż są oni w błędzie, gdyż jeśli chodzi o grę w obronie, nie ma nic ważniejszego niż praca nóg i dobre ustawianie się.

Ignorowanie oczywistości

Kluczem do powodzenia w defensywie jest umiejętność przewidzenia, w którą stronę uda się atakujący. Odczytanie jego zamiarów to jedno, ale podążenie za nim to drugie. Oczywiście, będzie to niemożliwe bez solidnej pracy nóg i dobrej pracy kijem.

Jako trenera lacrosse’a, mocno zdumiewa mnie fakt, jak wielu początkujących zawodników ignoruje powyższe aspekty gry obronnej. Obserwuję, jak ciężko pracują nad siłą, jak chodzą dziennie na ściankę i uprawiają lacrosse gdzie tylko mogą.

To oczywiście bardzo dobrze rzeczy, ale nadal najważniejsza jest praca nad swoimi nogami.

Analizowanie pozycji

Grając w defensywie, większość czasu spędzić w pozycji z ugiętymi kolanami i kijem wyciągniętym przed siebie. Dlaczego więc nie popracować właśnie nad tym?

Jak można dojść do perfekcji w kroku odstawno-dostawnym, czy bieganiu bokiem skoro tego nie trenujesz? To przecież podobne do tego, kiedy atakujący nie ćwiczy łapania piłki… Brzmi głupio, prawda?

Należy zrozumieć, jak ustawione powinno być ciało i jak wygląda jego ruch. Jest to umiejętność, która musi być trenowana tak samo, jak wszystkie inne.

6 ćwiczeń na pracę nóg dla lacrosse’owego obrońcy

1. 

2.

3. 

4. 

5.

6.

Dorzuć powyższe ćwiczenia do swojego treningu i zobaczysz, jak szybko praca twoich nóg ulega poprawie. Spróbuj także ćwiczyć z dociążonym kijem, aby poprawić swoją siłę!

Mamy nadzieję, iż skorzystasz z naszych porad i wrócisz w nowym sezonie jeszcze lepszy. Powodzenia!

Źródło: laxallstars.com
Photo by stonie and friends/CC Flickr.com

  • Radek Żelazny

    Osobiście dodałbym jeszcze jedno słowo: drabinka

    • zakrzywionykij

      Racja! Mamy jednak nadzieję, że o takich podstawach pamiętają wszyscy obrońcy. Oby pamiętali!