Być lepszym strzelcem

Jak zostać świetnym strzelcem? Istnieje wielu trenerów i zawodników, posiadających liczne opinie na ten temat. Czy uderzenia z góry są lepsze niż z boku? Czy strzały z boku są lepsze niż z dołu? Chociaż nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na większość z nich, są pewne zasady związane z mechaniką strzelania, z którymi trudno się nie zgodzić – jak na przykład to, iż najlepsi strzelcy uderzają na bramkę mając ręce jak najdalej od swojego ciała.

Gdy zawodnik wyciąga ręce z dala od ciała, generuje większy moment obrotowy, dodając uderzeniu prędkości i mocy. Dodatkowo, gracz używa swoich rąk zamiast ciała do poprowadzenia piłki. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli ręce zawodnika są blisko ciała podczas oddawania strzału, korpus automatycznie obraca się w tym samym kierunku, w którym podąża piłka. Robiąc tak, natychmiast sygnalizujemy bramkarzowi, gdzie najprawdopodobniej strzelimy (co nie jest dobre). I odwrotnie, jeśli ręce gracza znajdą się z dala od ciała, można poprowadzić piłkę tylko za ich pomocą, nie musząc obracać całego korpusu w tę stronę. Sprawia to, że trudno jest bramkarzowi przewidzieć, gdzie oddamy strzał. Nazywamy to używaniem rąk niezależnie od ciała. To kluczowa rzecz, jeśli chce się zostać świetnym strzelcem.

Jest tylko kilka rzeczy w lacrosse’owym świecie, które trener chce ujrzeć bardziej niż strzały z góry. Dlaczego? Ponieważ strzelanie z góry stwarza opcje. Szanse, iż piłka po takim strzale wpadnie do bramki są o wiele większe niż przy uderzeniach z boku lub z dołu. Można uderzyć wysoko, w połowie bramki lub nisko, a nawet puścić piłkę kozłem.

Trener Dave Cottle (były główny trener University of Maryland i obecny mistrz 2X MLL) uczy swoich podopiecznych tej techniki w podstawowym ćwiczeniu. Ustawia bramkę w odległości około 10 metrów od właściwej bramki do której będą strzelać. Zawodnicy mają stanąć za „fałszywą bramką” i uderzyć ponad nią w kierunku tej właściwej. Zmusza ich to do strzelania z góry przy maksymalnie wyciągniętych rękach. Według trenera, było to kluczowe dla ich rozwoju, więc wykonywali ćwiczenie niemal codziennie. Niemniej, istniały dwa problemy. Po pierwsze, wszystkie bramki do lacrosse’a mają niecałe dwa metry. Po drugie, poprzeczki wykonane są z solidnego metalu. Jeśli zawodnik uderzyłby w nią, mógłby uszkodzić kij lub nabawić się kontuzji ramienia. Poza tym, gdy gracz był za wysoki lub za niski, jego postawa nie była właściwa.

Dlatego właśnie powstało urządzenie, które możesz zobaczyć na zdjęciu. Dzięki niemu pozbędziesz się złych nawyków. Jest przystosowane dla zawodników o różnym wzroście i technice. Warto z niego korzystać lub wykonać coś podobnego we własnym klubie. Nie bez powodu w Ameryce określa się ten sprzęt jako „jedną z najlepszych innowacji w świecie lacrosse’a!” Must have, jeśli chcesz być lepszym strzelcem!

Źródło: Texaslacrossemag.com
Photo by: Texaslacrossemag.com