Co zrobić, aby dodge był udany?

Każdy trener lacrosse’a doceni zawodnika potrafiącego wykonać poprawnego dodge’a. Umiejętność wypracowania sobie sytuacji strzeleckiej po indywidualnej akcji jeden na jednego to coś, co zapewni ci więcej czasu na boisku, a drużynie przyniesie więcej punktów. Nawet jeśli nie jesteś największy, najsilniejszy czy też najszybszy na murawie, poniższe trzy porady pomogą ci być zawsze o krok przed obrońcą.

Praca nóg: Nie ma lepszego sposobu na minięcie dwumetrowego obrońcy z długim kijem niż szybka praca nóg. Możliwość zmiany kierunku biegu w ułamku sekundy, przełożenie kija do silniejszej ręki lub zostawienie defensora z połamanymi kostkami – wszystko to jest efektem solidnej pracy nogami. Podobnie jak w przypadku skrzydłowych i bocznych obrońców w futbolu, pomocnicy i atakujący w lacrossie powinni pracować ze swoimi trenerami właśnie nad tym aspektem. Najlepiej wykorzystać do tego ćwiczenia z drabinką, pachołkami lub sytuacjami jeden na jeden. Jeżeli chcesz szybko i sprawnie minąć defensywę, dobra praca nóg jest do tego podstawą.

Praca nad słabszą ręką: Nie ma większego zagrożenia w lacrosse’owym świecie niż oburęczny zawodnik. Podobnie jak w koszykówce, także tutaj defensorzy będą robić wszystko, aby zmusić cię do gry słabszą ręką. Najlepszym sposobem radzenia sobie w takich sytuacjach jest…nie posiadanie tej słabszej. Pomocnik lub atakujący, potrafiący wykonać dodge’a oraz oddać strzał każdą z rąk jest najgroźniejszym zawodnikiem na boisku. Oczywiście, rozwój słabszej kończyny wymaga czasu i poświęceń. Wykonuj więc każde ćwiczenie gorszą ręką dwa razy dłużej niż robisz to w przypadku tej silniejszej. Na przykład, podczas treningu przy ściance, kiedy odbijasz piłkę 50 razy prawą ręką, chwilę później wykonaj 100 odbić lewą. Na opanowanie tego, potrzeba mnóstwo czasu, jednak nie ma lepszego uczucia niż to, kiedy obrońca zmusza cię do gry słabszą ręką, aby po sekundzie obserwować, jak oddajesz celny strzał lewą.

Trzymanie głowy wysoko: Brzmi dziecinnie prosto, ale uwierzcie, większość graczy nadziewa się na podwójne krycie, ponieważ nieustannie patrzą na ziemię. Trzymaj głowę wysoko, a będziesz w stanie dostrzec nadchodzącego slide’a i lepiej ustawionych partnerów z drużyny. Nie ma szans, abyś wypatrzył kogoś na krisie, kiedy wykonujesz dodge’a między obrońcami z pochyloną głową. Podnieś ją, a w mig zobaczysz, jak zwiększa się zakres twoich możliwości.

Każdy zawodnik, chcąc odnieść jakikolwiek sukces w lacrossie, powinien wykonywać jak najwięcej ćwiczeń ze swoim trenerem. Osoby potrafiące świetnie dodge’ować nie zawsze są tymi największymi lub najszybszymi na murawie, ale zazwyczaj tymi, którzy opanowali drobne elementy do perfekcji.

Źródło: Training.coachup.com
Photo by Bill Braine/CC Flickr.com