Czy podołasz wyzwaniu? Bramkarz!

Broniłeś w swoim życiu w różnych dyscyplinach sportowych? Piłka nożna, piłka ręczna czy różne odmiany hokeja. Zainteresowałeś się lacrosse i chcesz spróbować swoich sił na bramce? Żadna z tych dyscyplin nie dorównuje stopniem trudności bronieniu w lacrosse.

Pozycja ta wymaga zarówno bardzo mocnej psychiki jak i silnej mentalności. Akcje rozgrywane są w bardzo szybkim tempie, oprócz gotowości do obrony, która jest podstawowym obowiązkiem dochodzą takie elementy jak współpraca z obroną, wydawanie komend, wyprowadzanie piłki czy sprinty za piłką po nieudanych strzałach.

Bramkarz to największe wyzwanie w lacrosse, lecz śmiało można postawić tezę, iż jest to najbardziej wymagająca pozycja we wszystkich sportach zespołowych.Bramkarz to ostatnia linia obrony, mózg i oczy formacji defensywnej.Więc powinien on posiadać takie cechy jak:

• ponadprzeciętny refleks,
• dobra praca nóg,
• znakomite opanowanie kija,
• charyzmę lidera,
• bardzo dobry przegląd pola i rozumienie sytuacji boiskowej,
• szybkość,
• żelazną dyscyplinę,
• pozytywne nastawienie,
• a przede wszystkim wyzbyć się strachu!

A wszystkie te cechy w jednej osobie!

Jak wiadomo ideały nie istnieją, więc każdy bramkarz będzie posiadać jedną cechę lepiej rozwiniętą inną mniej.
Oznacza to tyle, że dobry bramkarz zawsze powinien mocniej pracować nad ulepszeniem słabszej cechy, jednocześnie nie zaniedbując pozostałych.

Pozycja bramkarza, to nie miejsce dla egocentryków, którzy oczekują na aplauz po każdej udanej obronie i jednocześnie unikają pracy nad sobą. Niejednokrotnie zdarzy się tak, że będziesz bronił dobrze przez cały mecz, a w decydującym momencie popełnisz błąd, który zaważy o wyniku spotkania.Dlatego tak ważna jest ciągła praca nad sobą.Jeżeli będzie się jej unikać, prędzej czy później lepiej wyszkolony zawodnik znajdzie twój słaby punkt i wykorzysta go by zdobyć bramkę. Parafrazując cytat:„Jesteś tak dobry jak twoja ostatnia interwencja.”

Jednak lacrosse powinien być dla ciebie sportem, który sprawia przyjemność. Gra będzie przyjemniejsza, gdyprocent obron będzie stał na wysokim poziomie, aniżelina niskim. A najlepsza droga do tego to samodoskonalenie!
Tym artykułem chcielibyśmy rozpocząć serię poświęconą bramkarzom, którzy oprócz standardowej „ścianki”, mają nad czym pracować.

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Photo by: Chris Connelly/ CC Flickr.com