Dodanie 10 km/h do swojego strzału : część 2

Gracz lacrosse’a chcąc zwiększyć swoje zdolności strzeleckie, musi złapać optymalny zakres ruchu, posiadać mocne plecy i potrafić wygenerować odpowiednią moc.

Odkryliśmy to, że korzystając z ćwiczeń z piłką lekarską w Sean Kelly’s Performance Center. Udało nam się dodać prędkość do strzałów zawodnika, rozwijając wytrzymałość jego pleców i poprawiając mobilność, czyli wykonując to, czego gracz nie jest w stanie osiągnąć poprzez zwykłe uderzenia na bramkę piłką do lacrosse’a.

Średni wzrost w km/h po 3 miesiącach:

Silniejsza ręka: 8.85 Km/h
Słabsza ręka: 10.3 Km/h

Średni wzrost w km/h po 6 miesiącach:

Silniejsza ręka: 17.7 Km/h
Słabsza ręka: 14.48 Km/h

Niemal wszyscy czytelnicy LaxAllstars.com chcą strzelać szybciej i mocniej. Wiele osób pyta mnie o to, jak to uczynić, gdyż pomimo wielu godzin ćwiczeń, strzały wcale nie są lepsze. Wszyscy z was wydawali się rozumieć ,że aby grać na najwyższym poziomie, trzeba umieć oddawać systematyczne strzały o bardzo dużej prędkości. To nie może być jednorazowy wybryk.

Jak już wspominałem w części pierwszej, wydaje mi się, że powodem dla których większość młodych zawodników ma problem z szybkością, dokładnością i nie urywaniem strzałów jest to, że nie poświęcali czasu na opanowanie podstaw mechaniki strzału.

Kryją się za tym dwie przyczyny:

Brak wiedzy i braki w mechanice

Wraz z rozwojem sportu, nie ma wystarczająco wykwalifikowanych trenerów, aby nauczać podstaw gry.

Jak już wspomniałem w części 1, są cztery fazy strzału w lacrossie: Podejście, Zamach, Rozbujanie kija i Ruchy kończące. Najpierw jednak, musisz posiadać wiedzę, jak należy to robić, żeby móc pracować nad doskonaleniem mechaniki.

Brak ogólnej siły

Wielu współczesnym sportowcom (w szczególności graczom lacrosse’a) brakuje siły względnej, czyli tego, jak silni są w stosunku do masy swojego ciała. Jeśli nie potrafisz wykonań poprawnie jednej pompki i jednego przysiadu, wtedy szanse, że nie dasz rady oddać dobrego strzału bez połamania się przy tym są marne.

Gracz lacrosse’a chcąc zwiększyć swoje zdolności strzeleckie, musi złapać optymalny zakres ruchu, posiadać mocne plecy i potrafić wygenerować odpowiednią moc.

Jak naprawić swoją mechanikę

Jak wskazałem wyżej, brak ogólnej siły dla wielu sportowców jest główną przyczyną dla której ich strzał jest marny. Co gorsza, jest to często pomijana przyczyna.

Jak często słyszysz trenera krzyczącego na gracza, „Wyciągnij ręce do tyłu!”, „Nie pochylaj się do przodu!” tylko po to, aby oglądać jak po chwili popełnia te same błędy?

Sam niestety tak robiłem. Problemem nie jest to, że zawodnik cię nie słucha. Problemem jest to, że nie jest on wystarczająco silny, wysportowany i mobilny, żeby wykonać to, o co go prosisz.

W SKPC znaleźliśmy sposób, aby poprawić mechanikę w kontrolowanym środowisku,a także rozwijać wytrzymałość ogólną siłę, moc uchwytu i poprawić mobilność sportowca – wszystko to bez użycia kija. Najlepsza część tego akapitu brzmi ’wszystko to bez użycia kija’. Zawodnicy lacrosse’a doskonale wiedzą, jak trudno jest znaleźć wystarczająco dużo miejsca do ćwiczenia laxa w okresie zimowym, kiedy ziemia jest zamarznięta i pokryta śniegiem. .

Używając piłki lekarskiej zamiast kija, udało nam się poprawić i wzmocnić wszystkie cztery fazy strzału lacrosse’owego. Wyniki, jakie widzieliście na początku obejmują zwiększoną prędkość, ulepszony zakres ruchu, poprawa umiejętności obsługi kija (zwłaszcza w słabszej ręce) i wzmocnienie ogólnej siły. Zawodnik może oddawać 300 strzałów dziennie przez rok i nigdy nie poprawić swojej mobilności oraz ogólnej siły w taki sposób, jak udało nam się to za pomocą piłki lekarskiej.

Ponadto, jak wspomniałem w części pierwszej, wysoki procent graczy zmaga się z problemem wygenerowania odpowiedniej siły przez wbicie nóg w podłoże. Dodatkowy ciężar piłki jest tym, czego zawodnik potrzebuje, żeby złapać o co w tym chodzi.

4 główne ćwiczenia w naszym programie z piłką lekarską

1. Trzymanie piłki lekarskiej (5 lub 6 kilogramowej)

2. Trzymanie i rzut (2 kilogramowa piłka lekarska)

3a) Lacrosse’owy rzut (2 kg piłka) wersja dla mężczyzn

3b) Lacrosse’owy rzut (2 kg piłka) wersja dla kobiet

4a) Podrzut i rzut (2 kg piłka) wersja dla mężczyzn

4b) Podrzut i rzut (2 kg piłka) wersja dla kobiet

Używaliśmy kilkunastu różnych wariacji, uwzględniając pozycję sportowca, wiek i względny poziom siły.

Wzrost prędkości strzału jest łatwe do obliczenia, co można zobaczyć poniżej, a nasz program był bardzo skuteczny w tej kwestii. Jednak zauważyłem również ogromny postęp w ogólnych umiejętnościach gracza dotyczących posługiwania się kijem, zwłaszcza w słabszej ręce. To jest oczywiście znacznie trudniejsze do zaprezentowania, ale to bardzo łatwe do wyłapania gołym okiem i dla samego sportowca.

Zachęcam wszystkich graczy, nie tylko tych, którzy chcą strzelać szybciej, aby wprowadzili te ćwiczenia z piłką do swoich zajęć szkoleniowych. Zapewniają one sportowcom znacznie lepsze wyniki niż zwykłe ćwiczenia z kijem oraz piłkę, poprawiając ich osiągnięcia w wielu dziedzinach.

Rezultaty programu SKPC

Średni wzrost w km/h po 3 miesiącach:

Silniejsza ręka: 8.85 Km/h
Słabsza ręka: 10.3 Km/h

Średni wzrost w km/h po 6 miesiącach:

Silniejsza ręka: 17.7 Km/h
Słabsza ręka: 14.48 Km/h

Najlepsze wyniki w ciągu 6 miesięcy:

Silniejsza ręka:

91 do 105 = 22.5 km/h
90 do 98 = 12.8 km/h
79 do 90 = 17.7 km/h

Słabsza ręka:

74 do 85 = 17.7 km/h
89 do 94 = 8 km/h

Najlepsze wyniki w ciągu 3 miesięcy:

Silniejsza ręka:

77 do 87 = 16 km/h
81 do 89 = 12.8 km/h

Słabsza ręka:

62 do 72 = 16 km/h
72 do 80 = 12.8 km/h

Jak sam widzisz, można wiele skorzystać używając zwykłej piłki lekarskiej i kawałka ściany. Poprawa ogólnej siły i motoryki na pewno wpłyną korzystnie na twoje strzały oraz wyniki w lacrossie. Enjoy!

Źródło: laxallstars.com
Photo by Casey Kermes