Drabinka – twój nowy lacrosse’owy kolega

Kiedy pozostali sportowcy odpoczywają, ludzie związani z lacrossem nie mają takiej możliwości. Oczywiście mówimy tutaj o zawodowcach, którzy wiele razy narzekali już, iż przerwy międzysezonowe dla nich nie istnieją. Na polskim podwórku tak „dramatycznie” jeszcze nie jest, co jednak nie znaczy, że powinniśmy przespać okres wakacyjny.

Chcąc wrócić we wrześniu/październiku na boisko i błyszczeć na tle przeciwników, należy o siebie zadbać. Pomoże wam w tym dobrze znana drabinka, tym razem w nieco zmodyfikowanej wersji.

Zbyt często, trenerzy korzystając z drabinki kładą naciska na rozwój szybkości. Oczywiście, jest to bardzo ważne, jednakże na boisku należy także szybko i poprawnie myśleć.

Wprowadzenie do „Matematycznej drabinki”

„Matematyczna drabinka” wymaga werbalnej komunikacji oraz podejmowania szybkich decyzji przy nieustannej pracy nóg. Może zostać wprowadzona do każdego ćwiczenia na pracę stóp wykorzystującego drabinkę i wyrzucić nieco rutyny z treningów.

Początkowo wystarczy wprowadzić dodawanie, następnie można także dorzucić odejmowanie i mnożenie. Dzięki temu, zawodnicy są sprawdzani pod kilkoma kątami i mogą ze sobą jeszcze ciekawiej rywalizować.

Jak myślicie, ilu zawodników z Polski lub kolegów z drużyny jest w stanie poprawnie odpowiadać na takie pytania, nie tracąc przy tym na szybkości wykonywanego ćwiczenia? Chcąc wykonać zadanie i poznać odpowiedź, trzeba zaopatrzyć się w kilka rzeczy.

Wymagania

Sprzęt: Drabinka, kask, korki, shoulder pady oraz kij (dwie ostatnie rzeczy opcjonalnie).
Czas: +/- 10 minut
Liczba osób: 2+ (1 trener, 1+ zawodnik)
Za co punkty: Za wykrzyczenie poprawnej odpowiedzi przechodzisz dalej

Jak zacząć?

  • Początkowo, trener mówi liczbę.
  • Zawodnik powtarza ją i zaczyna step przez drabinkę.
  • Trener wypowiada drugą liczbę.
  • Gracz sumuje obie liczby (w swojej głowie) i wykrzykuje odpowiedź.
  • Trener podaje trzecią liczbę.
  • Osoba trenująca dodaje ją do wcześniejszej sumy (w głowie) i wypowiada wynik.
  • Proces jest kontynuowany aż zawodnik nie skończy drabinki.
  • Po ukończeniu, gracz wraca na początek drabinki i zaczyna zabawę od nowa.

Pamiętajcie, ćwiczenie przewiduje tylko jednego zawodnika na jedną drabinkę i trener powinien znajdować się w takiej odległości, aby komunikacja była wyraźna. Jeśli nie macie drabinki, ułóżcie kije obok siebie.

Jeśli w treningu bierze udział więcej osób, niech kolejny zawodnik czeka na swoją kolej na początku drabinki i rozpocznie ćwiczenie z nową liczbą, gdy poprzednia osoba skończy.

Kiedy będziecie się już czuć pewnie z tym ćwiczeniem, spróbujcie odejmować lub mnożyć. Nie zapomnijcie się pochwalić, jak wam poszło!

Źródło: laxallstars.com