Groundballe – dlaczego są takie ważne?

Koniec końców, mecze wygrywa się dzięki strzelonym golom – to chyba oczywiste, prawda? Jednakże, istnieją setki czynników, które składają się na każdą zdobytą bramkę. Są kluczowe podania, uderzenia, wymuszone błędy, determinacja itd. itd. i tak to wygląda – wystarczy jeden malutki błąd i nie ma upragnionego trafienia.

Brzmi trochę skomplikowanie, ale tak właśnie jest – przyjrzyjcie się następnym razem meczowi lacrosse’a, a bardzo szybko zrozumiecie. Zawodnik nigdy nie łapie piłki i po prostu strzela bramkę. Nigdy przenigdy. Każdy gol to mikrokosmos i końcowy produkt, na który składają się setki małych rzeczy.

Czy spośród tych rzeczy, są takie najważniejsze? Oczywiście! Wśród nich znajdziecie groundballe. Bardzo często można usłyszeć od trenerów, że konsekwentne wygrywanie groundballi, wygrywa nam spotkania. Zbieranie piłki z ziemi pozwala na uzyskanie posiadania i co za tym idzie, stworzenie sobie okazji strzeleckich. Poza tym, pamiętajcie – jeśli przeciwnik nie ma piłki, nie może strzelić gola. Zrozumienie, jak ważne są groundballe dla końcowego wyniku jest niezbędne, jeśli chcecie wygrywać  kolejne spotkania.

Posiadanie

To najprostsza, chociaż najważniejsza przyczyna, dlaczego groundballe są tak ważne. Po prostu, drużyna, która zbierze więcej piłek z ziemi, częściej będzie w jej posiadaniu. Oczywiste! Więcej czasu w posiadaniu=więcej okazji strzeleckich. Więcej okazji strzeleckich=więcej bramek. Słynne powiedzenie mówi, że najlepszą obroną jest atak, ale także najlepszym atakiem jest obrona. Jeśli przeciwnik nie będzie miał piłki, nie zrobi wam krzywdy.

Im dłużej jesteście w ofensywie, tym dłużej oni są w defensywie, męcząc się i gubiąc raz za razem. Pomyślcie o tym jak o zbiórkach w koszykówce, zespół, który ma ich więcej po obu stronach parkietu, kontroluje większą część boiska.

Więcej groundballi, więcej posiadania, więcej okazji strzeleckich: to takie proste!

Rozpęd

Nawet jeśli wynik nie jest zbyt dobry, wygranie groundballa może być małym zwycięstwem, gdyż pomoże przekierować energię meczu. Nie ma znaczenia, czy wygrywasz, przegrywasz lub remisujesz – zebranie groundballa sprawia, że wszystko zaczyna się od nowa. Jeśli chcesz powstrzymać drużynę przed rajdem na bramkę, nie pozwól im na zebranie piłki – po chwili będą w jej posiadaniu, a wtedy…patrz wyżej.

Rozpęd towarzyszy zespołowi, który dłużej ma piłkę, więc zebranie groundballa daje ci małą przewagę. Wygraj ich kilka tutaj, kilka tam, a zobaczysz, że przeciwnik będzie miał spory problem. Dzięki temu, częściej będziesz w posiadaniu piłeczki, a oni, cóż, im pozostanie tylko bieganie i pocenie się.

Zbieraj groundballe, zyskuj rozpęd i atakuj z każdego miejsca na boisku!

Sukces

Umiejętność systematycznego zbierania groundballi nie tylko pomoże wygrać twojej drużynie, ale także zapewni ci więcej czasu na boisku. Każdy trener lacrosse’a chce mieć w swoim zespole ludzi, którzy nie boją się powalczyć o piłkę na ziemi. Najlepsze odnośnie groundballi? Nie trzeba mieć wyjątkowych zdolności, żeby je zbierać!

Nie musisz być supermegahiper uzdolniony, władać kijem jak rycerz mieczem lub mieć strzał siłacza – wystarczy, że będziesz się dobrze zastawiać, będziesz twardy i zdeterminowany. Wydaje się to głupie, ale jeśli będziesz w stanie zbierać piłkę bardzo często, będziesz grać.

Oczywiście, to co zrobisz z piłką po jej zebraniu także jest ważne, ale wygranie groundballa to pierwszy krok do sukcesu. Nie bój się wlecieć w wir walki, nie tylko zapewnisz sobie więcej czasu na boisku, ale także zainspirujesz kolegów do działania!

Źródło: coachcup.com
Photo by Ginn5j/CC Flickr.com