Jak zostać lepszym laxerem?

W świecie lacrosse’a, zdominowanym przez różnego rodzaju instrukcje, ćwiczenia oraz mecze, niezwykle łatwo zapomnieć jest o różnych drobiazgach, które tak naprawdę są bardzo ważne w tym sporcie. Jak zauważa trener Gafner, guru lacrosse’a i założyciel strony CoachGafner.com, czasami te małe rzeczy przy odpowiednim podejściu mogą uczynić cię lepszym graczem. Oto pięć rzeczy, które według Gafnera gracze muszą wziąć pod uwagę, chcąc poprawić swoją jakość gry.

Postawa

Rozpoczynając sezon, trzeba mieć odpowiednie nastawienie. Musisz być skłonny do nauki i gotowy do słuchania. Jeśli zachowujesz właściwą postawę, wykonasz wiele z tych małych rzeczy nawet o tym nie wiedząc. W zeszłym roku miałem w swojej drużynie pewnego gracza, który wykazywał idealną postawę. Ponad rok zajęło mi zdanie sobie sprawy, iż to właśnie jego postawa była przyczyną jego niesamowitej poprawy.

Etyka pracy

Jeśli jesteś gotów poświęcić się ciężkiej pracy, pozytywne rezultaty w końcu same przyjdą. Częścią twojej etyki pracy powinno być trenowanie we właściwy sposób. Musisz być świadomy czasu, jaki potrzebny jest do poprawy i wykorzystać go jak najlepiej. Rozumiem, że w twoim życiu dużo się dzieje, ale gdy nadchodzi czas treningu, poświęć go w stu procentach na polepszenie swoich możliwości.

W zeszłym roku na początku sezonu część zespołu miała często ochotę na wygłupy podczas sesji treningowych. Czasami mi to nie przeszkadza. Jednakże nie może być tak, iż wygłupiając się podczas konkretnych ćwiczeń lub w momencie, gdy chcemy produktywnie spędzać czas. Zawodnikami, którzy poczynili największe postępy w mojej drużynie byli ci posiadający odpowiednią etykę pracy. Tak więc, popracuj nad tym u siebie, aby w pełni wykorzystać ten sezon.

Zdolność rozumienia i czytania gry

Problemem wielu nowych zespołów i nowych zawodników jest fakt, że nie rozumieją oni dobrze lacrosse’a. Każdy, który gra w te grę powinien nieustannie się jej uczyć.

To dotyczy także trenerów. Aby to zrozumieć, trzeba dowiedzieć się, dlaczego niektóre zespoły wykonują pewne rzeczy. Dla wielu nowych i nieskutecznych zespołów problemem jest to, iż nie posiadają talentu lub osobowości do grania w lacrosse we właściwy sposób. Tak więc pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zadanie kilku pytań innym trenerom i zawodnikom.

Później, należy oglądać wiele meczów lacrosse’a i przeanalizować, co dane zespoły robią (i dlaczego). I jeśli zaczniesz rozumieć ten sport całkiem dobrze, należy pomóc reszcie drużyny w jego lepszym zrozumieniu.

Komunikacja

Jest to kolejny obszar, który zawsze pozwala polepszyć twoją grę. Łatwo jest myśleć za samego siebie, ale do gry obronnej potrzeba komunikacji całego zespołu (oraz sporo wspólnej pracy). Komunikacja rozwija się podczas treningów i przekłada się na zgranie podczas meczów, czyniąc z was lepszych zawodników.

Uważam również, że trzeba pracować nad komunikacją ze swoimi trenerami. Jeśli nie rozumiesz czegoś, co od ciebie wymagają, rozmawiaj z nimi w chwili wolnego czasu. Na pewno pomogą, ponieważ uczą cię czegoś z pewnego powodu. Ma to się przełożyć na polepszenie twojej gry i poprowadzenie drużyny do zwycięstwa.

Jeśli będziesz komunikować się z drużyną także poza boiskiem, twój zespół znacznie szybciej będzie osiągał lepsze wyniki. Zawsze bądź gotowy do działania, aby twoi koledzy wiedzieli, że jesteś gotów skoczyć za nimi w ogień (a przynajmniej na rywala).

Nie traktuj spraw zbyt osobiście

Uwierzcie mi – dobry trener powinien mówić ci rzeczy, które cię wkurzą. Ale nie traktuje tego zbyt osobiście. Jako trener chcę aby zawodnicy mnie lubili – dzięki temu mogę wycisnąć z nich maksimum, kiedy trening jest bardzo trudny. Ale niektórzy gracze muszą usłyszeć trochę krytyki o swojej grze.

Na przykład zawsze powtarzam zawodnikom, żeby zbierali piłkę z ziemi obiema rękami. Mieliśmy kilku takich gagatków na których podczas każdego treningu trzeba było o to krzyczeć. Mam nadzieję, że nie odbierali tego osobiście. Chciałem po prostu uczynić ich oraz zespół lepszymi. Dobrze jest wiedzieć, iż my trenerzy stoimy po waszej stronie i jesteśmy tutaj dla was. Po prostu chcemy wam pomóc.

Staraj się poprawić w tych pięciu aspektach, a gwarantuję, że lacrosse przez ciebie prezentowany ulegnie poprawie. Jednak pamiętaj, musisz do wszystkiego podchodzić z pasją, gdyż bez niej niczego nie osiągniesz!

Źródło: CoachGafner.com
Photo by tumblr.com