Kim jest pomocnik defensywno-ofensywny?

Lacrosse zmienia się coraz bardziej, a dni wyspecjalizowanych ofensywnych i defensywnych pomocników powoli się kończą. Ostatnie zmiany przepisów uczyniły ten sport szybszym niż kiedykolwiek wcześniej. Zmusiło to trenerów lacrosse’a do sięgnięcia po atletycznych pomocników, potrafiących grać po obu stronach boiska. Kim jest pomocnik defensywno-ofensywny?

W 2013 roku, NCAA wyeliminowała zasadę pozwalającą trenerom na zatrzymanie gry i zmianę zawodników. Usunięcie tej reguły sprawiło, iż pomocnicy nie mogą już tak łatwo zostać wymienieni podczas meczu. W związku z faktem, że muszą oni pozostać na murawie, granica pomiędzy pomocnikiem ofensywnym i defensywnym niemal się zatarła.

Jeśli więc zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z laxem, musisz stać się tzw. mieczem obusiecznym. Posiadanie zabójczego dodge’a obecnie znaczy niewiele, jeśli nie potrafisz grać w defensywie. Nie ma większego atutu – i bardziej pożądanego gracza – niż osoba będąca w stanie zagrać zarówno pod własną bramką, jak i bramką rywala. Niemniej jednak, stanie się wszechstronnym pomocnikiem wymaga wiele czasu i poświęceń.

Wykorzystuj każdą możliwość, aby ćwiczyć w każdej formacji, używając do tego obu rąk, a kiedy czegoś nie rozumiesz, nie bój się pytać. Jeżeli do tej pory byłeś defensywnym pomocnikiem, zacznij pracować nad posługiwaniem się kijem. Chodź na ściankę, ćwicz strzały i rób wszystko, aby jak najlepiej czuć kij w rękach ponieważ trenerzy będą wymagać teraz od ciebie dłuższego posiadania piłki niż dotychczas. Jeżeli z kolei grałeś w ofensywnie, skup się na kondycji – powroty do obrony bywają męczące.

Bycie pomocnikiem defensywno-ofensywnym to ogrom pracy, ale także mnóstwo zabawy. Ciągle schodzenie i wchodzenie na murawę sprawia, iż trudno jest wejść w mecz. Granie przez cały czas sprawi, że lepiej poczujesz tempo gry, a kiedy już będziesz na boisku wystarczająco długo, zaczniesz dostrzegać błędy rywali  i wykorzystywać szanse. Dodatkowo, granie jako wielozadaniowy pomocnik otworzy ci drogę do bramki; chociaż brzmi to dziwnie, znacznie łatwiej zdobyć gola po kontrze niż po rozplanowanym ataku. Poza tym, nie ma nic lepszego niż celne uderzenie na bramkę chwilę po tym, jak grało się w obronie.

Pamiętaj, potrzeba wiele czasu na dojście do wprawy. Jednak kiedy zrozumiesz, o co w tym chodzi, trenerzy chętniej będą po ciebie sięgać, a ty nauczysz się cieszyć z gry w nowy sposób.

Niezależnie od tego, czy jesteś trenerem, czy zawodnikiem, zerknij na pozostałe materiały, które możesz znaleźć na naszej stronie, aby w pełni wykorzystać swój potencjał!

Źródło: training.coachup.com/
Photo by Bill Brine/CC Flickr.com