Lacrosse’owy przewodnik po żywieniu

Dobre nawyki żywieniowe już dawno pokazały, iż mają ogromny wpływ na zwiększenie szybkości, siły i wytrzymałości sportowców. Poniższy przewodnik pokaże wam, jak powinien odżywiać się zawodnik lacrosse’a, aby dostarczyć odpowiednie paliwo przed, w trakcie oraz po meczu lub treningu.

Przedtreningowe triki żywieniowe

Sugeruje się, żeby sportowcy spożywali małą przekąskę lub batona na dwie godziny przed ćwiczeniem w celu zwiększenie mocy. Osobiście polecamy przedtreningowy posiłek bogaty w węglowodany, ponieważ są sprawdzone w poprawie wytrzymałości. Dzięki temu przez długi czas utrzymacie wysoki poziom energii, nie odczuwając głodu.

Jednakże, starajcie się unikać bogatych w cukier lub skrobię przekąsek na pół godziny przed wysiłkiem, gdyż w ten sposób przyspieszycie proces odwodnienia.

Omijajcie pokarmy bogate w tłuszcze, białko i błonnik, ponieważ ich trawienie przebiega bardzo długo, co może powodować niestrawności podczas treningu.

Jak pozostać nawodnionym?

Co najważniejsze, sportowcy powinni pić dużo płynów w trakcie treningów/meczów, gdyż intensywne pocenie się powoduje utratę płynów i elektrolitów.

  • Wypijcie pół litra wody lub izotonika na godzinę przed treningiem
  • Wypijcie 125 ml wody na dziesięć minut przed rozpoczęciem treningu

Sugestie na przedtreningowy posiłek

Lekkie posiłki przed treningiem pozwolą uniknąć skurczy. Popularnym wyborem są sałatki, dlatego każdy posiłek przed rozpoczęciem wysiłku powinien ją w sobie zawierać.

Potreningowe triki żywieniowe

Dietetycy sportowi zalecają zawodnikom picie napojów zawierających węglowodany, jak na przykład popularne izotoniki, aby zastąpić utracone w trakcie wysiłku elektrolity. Jest to najlepsze rozwiązanie dla graczy lacrosse’a. Dobrą alternatywą są także soki, zawierające sporo węglowodanów, potasu i składników odżywczych. Dobrym dodatkiem do posiłku po wysiłku jest również mleko, gdyż zapewnia szybszy proces regeneracji organizmu.

Bogate w węglowodany przekąski są bardzo dobrym rozwiązaniem godzinę-dwie po treningu. Dorzućcie do tego białko i macie pewność, że wasze organizmy wrócą do pełnej sprawności bardzo szybko.

Jak pozostać nawodnionym?

Po treningu, ważne jest uzupełnienie płynów, aby nadrobić te utracone. Zamiast zwykłej wody, pijcie napoje bogate w węglowodany.

  • 500-650 ml płynu na każde pół kilograma utracone podczas treningu.

Sugestie na potreningowy posiłek

Bardzo wielu sportowców wybiera na swój potreningowy posiłek makaron. Ten bogaty w węglowodany pokarm, uzupełnia utracone składniki odżywcze i przygotowuje ciało do pracy kolejnego dnia.

Codzienne triki żywieniowe

Dietetycy zalecają dietę, która w 70 procentach składać się będzie z kalorii pochodzących z węglowodanów, takich jak chleb, płatki zbożowe, makaron, owoce i warzywa. Owoce i soki owocowe są świetną alternatywą dla batonów i napojów. Dla białka, sięgnijcie po chude mięso, ryby, drób, orzechy, fasolę oraz jaja.

Korzystając z powyższych porad, na pewno dacie sobie radę podczas zimowych zmagań w lidze!

Źródło: blog.nylizards.com
Photo by:  blog.nylizards.com