Co robić, a czego nie robić będąc młodym trenerem

Jest mnóstwo trenerów, którzy wiedzą tylko co nieco na temat danego sportu, ale w przypadku młodych osób, zazwyczaj taka wiedza wystarcza na początek. Jeśli chcesz odnieść sukces jako młody trener, musisz upewnić się, że twoi podopieczni będą stale zaangażowani i musisz zwracać uwagę na sygnały, jakie każdego dnia wysyła ci twój zespół.

Poniżej przedstawiamy sześć rzeczy, które młodzi trenerzy powinni lub nie powinni robić.

 1. TAK: Miej plan na każdy trening
  Większość młodych trenerów posiada zawodową pracę, obowiązki i inne zobowiązania, które ciążą na ich barkach. Już samo dotarcie na czas na trening jest sporym wyzwaniem, jednak jesteś winien to swojej drużynie, aby na każdą sesję przychodzić odpowiednio przygotowany.Czasami musisz skupić się na aspektach, które nie dotyczą wszystkich zawodników, ale nie oznacza to, że powinni oni stać z boku i się nudzić. Przygotuj coś, czym mogą się zająć pod twoją nieobecność. Zawodnicy zaczynając się nudzić, robiąc to samo na każdym treningu. Oczywiście, że należy cały czas pracować nad podstawami, ale można to robić na różne sposoby, nie zanudzając swoich podopiecznych.
 2. NIE: Krzycz na zawodników za ich fizyczne pomyłki
  Łatwo jest powiedzieć, iż nie będzie się krzyczeć na kogoś za jego błędy, ale o wiele trudniej jest ugryźć się w język podczas meczu. Dzieciak, który zrobił wszystko, aby znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, ale zabrakło mu umiejętności technicznych, nie będzie zadowolony, kiedy trener nakrzyczy na niego za jego braki. Uwierz, on już wie, jak bardzo schrzanił. Nie ma łatwiejszej metody niż wpędzenie go w jeszcze większe poczucie winy niż krzyk.
 3. TAK: Przewiduj, co się może wydarzyć
  Niemal każdy trener jest w stanie powiedzieć, co poszło dobrze lub źle po wykonaniu danej zagrywki. Jednak tylko naprawdę dobrzy trenerzy są w stanie zrobić PRZED zagrywką, przewidując wydarzenia i ustawiając swoich zawodników na zwycięskiej pozycji.
 4. NIE: Poprawiaj błędów w trakcie meczu
  Masz w swojej drużynie zawodnika, który ma złą mechanikę strzału. Jesteś w środku meczu i ten zawodnik marnuje dogodną sytuację właśnie ze względu na wspomnianą mechanikę. Chcesz to jak najszybciej poprawić, ponieważ jesteś sfrustrowany, ale dzień meczowy to nie jest moment i miejsce na takie poprawki.Trening to miejsce i czas na poprawianie mechaniki strzału. Można udzielać mniejszych uwag zawodnikom, którzy rozumieją swoje błędy w dniu meczu, ale najczęściej trenerzy zapominają o wszystkim i starają się stworzyć super zawodnika właśnie podczas spotkania.
 5. TAK: Szanuj przeciwnika
  Oczywiście, zawsze powinno się szanować swojego rywala, ale mowa tutaj głównie o aspekcie rywalizacji. Widzieliśmy zbyt wielu trenerów, którzy skazywali swoje drużyny na porażkę, gdyż nie szanowali umiejętności przeciwników. Nigdy nie myśl, że rywala nie będzie „na coś stać”. Nie chcesz przecież tracić łatwych bramek tylko dlatego, że jednak przeciwnik okazał się lepszy niż przypuszczałeś.
 6. NIE: Trać głowy
  Nie zawsze wszystko wychodzi podczas meczu. Twoi zawodnicy będą podatni na spięcia, oficjele będą nerwowo biegać przy liniach bocznych, piłki będę odbijać się nie w tę stronę co trzeba, a przeciwnik będzie grał o wiele lepiej niż założyłeś. Pośrodku tego wszystkiego, musisz być liderem swojej grupy. Nie możesz przeklinać i pokazywać swojej frustracji. Twoja drużyna potrzebuje pozytywnej energii i musisz pokazać, że wierzysz w nich do ostatniej chwili.

Źródło: USLacrosse
Photo by USLacrosse