Jak wybrać swoją pozycję w lacrossie? #2

W ubiegłym tygodniu, przedstawiliśmy wam ogólne zasady, jakimi powinniście się kierować przy wyborze pozycji na boisku w lacrossie, a także przybliżyliśmy wam rolę bramkarza. Teraz pora przejść trochę bardziej w głąb pola i przyjrzeć się obrońcy.

Wiele drużyn lubi umieszczać dużych zawodników rodem z piłki nożnej czy futbolu amerykańskiego na obronie, często chcąc także w ten sposób ukrywać ich słabe umiejętności w posługiwaniu się kijem. Co ciekawe jednak, wielu z najlepiej prosperujących obrońców dostało się na swój wysoki poziom gry dzięki świetnemu panowaniu nad kijem i pewnemu przenoszeniu piłki z linii obrony na drugą stronę boiska.

Świetni obrońcy mogą być wielcy, silni oraz dobrze zbudowani fizycznie, przy okazji niezbyt dobrze panować nad piłką w koszyku. Jednakże defensywa może być również zbudowana z małych, szybkich i świetnie łapiących piłkę graczy, którzy dobrze chekują i znają taktykę drużyny.

Bycie dużym i silnym – są to cechy, które zwykle popychają zawodników ku graniu na długim kiju. Większość zespołów chce kogoś kto zastraszy przeciwników i stanie za plecami pomocników, gdy ci będą wychodzić do piłki.

Ludzie, którzy lubią uderzać i lubią fizyczny kontakt również okazują się wartościowymi obrońcami. Także szybcy zawodnicy powinni rozważać grę na obronie. Kiedy tzw. long stick biegnie po boisku z piłką, wiele ride’ujących graczy będzie się ześlizgiwać po długim kiju i nie przeszkodzi świetnie grającemu ciałem obrońcy, więc szybcy zawodnicy mogą łatwo przebiec na drugą połowę. Szybki obrońca może stworzyć wiele możliwości podczas tranzycji , przenosząc piłkę do strefy ataku, nie mając na sobie obrońcy, który go pokryje. Od kiedy większość szybkich ludzi gra na pomocy lub ataku, zdolność nagłego przyspieszenia u obrońcy jest na wagę złota. Tak więc, jeśli  masz szybkie nogi, może powinieneś pomyśleć o obronie, gdyż wówczas można z ciebie stworzyć bardzo wyjątkowego i cennego zawodnika.

Obrona to także nastawienie. Obrońca musi być nieco skromny i akceptować fakt, że nie dostanie tyle aplauzu, co pomocnik czy atakujący. Musi po prostu czuć się dobrze z faktem, że zatrzymał uderzenie na bramkę zamiast samemu zdobywać gole.

Trzy cechy dobrego obrońcy:

  • Wytrzymałość / nastawienie
  • Rozsądek na boisku
  • Rozmiar

Źródło: lacrosse.isport.com
Photo by Oskar Polak Sniperpix