Jak wybrać swoją pozycję w lacrossie? #3

Ostatnio rozmawialiśmy na temat predyspozycji, jakie powinni posiadać zawodnicy pragnący zostać świetnymi defensorami. Tym razem, przejdziemy dalej, czyli zajmiemy się pozycją w środku boiska, najbardziej wszechstronnymi ludźmi na murawie – pomocnikami.

Pomocnicy są zawodnikami o najróżniejszych rozmiarach i wadze, ale ci którzy odnoszą największe sukcesy są bardzo silni lub bardzo szybcy, a także ofiarnie angażują się w grę w obronie. Inne czynniki należące do oceny umiejętności pomocnika to zdolność wykonywania faceoffa (lub draw), spora siła strzału oraz jakość i technika posługiwania się kijem.

Pomocnicy muszą być wszechstronnym rodzajem zawodnika w swojej drużynie: chętni do zaangażowania się w brutalnej grze obronnej, przy okazji robiąc różnicę dzięki swojej szybkości przy tranzycji. W ofensywie powinni być w stanie mocno i precyzyjnie strzelać, oraz wiedzieć jak wykonywać ścięcia (tzw. cuty) podczas gry bez piłki.

Bardzo ważnym czynnikiem gry dla pomocnika jest jego wyczucie pola i wizja gry. Zawsze muszą oni widzieć co i gdzie się dzieje – nawet wtedy, gdy są na własnej połowie boiska.

Na połowie rywala, ofensywy, muszą być w stanie przewidzieć, gdzie znajdą się przebiegający zawodnicy; w którym momencie zostanie wykonany cut i kiedy będą otwarci do podania. Wiele zagrań w ataku jest inicjowanych przez dodge’a pomocnika w stronę bramki, dlatego więc szybkość i przegląd pola jest tutaj na wagę złota.

Trzy cechy dobrego pomocnika:

  • Przegląd pola
  • Poświęcenie dla drużyny
  • Szybkość

Źródło: lacrosse.isport.com
Photo by Shutterlax