Jak wybrać swoją pozycję w lacrossie? #5

W naszej serii poradników, przerobiliśmy już całą formację defensywną (bramkarza plus obronę) oraz pomocy (zarówno krótkie kije, jak i long-stick midi). Pora zająć się ostatnią pozycją na boisku – napastnikiem!

Tak, musicie się z tym pogodzić – atakujący zawsze zbiera całą sławę. Są skupieni na obleganiu bramki rywala, zdobywaniu goli i rozdawania asyst. Dobrych napastników możemy spotkać pod różnymi postaciami, gdyż istnieje mnóstwo sposobów, żeby wykorzystać swoje ciało jako atut w grze ofensywnej.

Niektórzy są ogromni i silni, torując sobie drogę do bramki za pomocą swojej masy oraz mięśni. Niektórzy są mali i szybcy, uwielbiając dodge’ować na rywalach i zostawiając ich raz za razem w tyle. Jednak wspólnym mianownikiem wszystkich atakujących są niesamowite zdolności w posługiwaniu się kijkiem oraz talent do poruszania się przed bramką. Napastnik musi być dobrym asystującym lub strzelcem, a najlepiej, jeśli łączy w sobie obie cechy. W przypadku, kiedy nie posiada żadnej z nich, koniecznie musi zmienić swoją pozycję!

Dobry atakujący musi umieć rozpoznać, kiedy przeciwnik zaczyna podwajać w obronie i wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji z piłką. Musi być także dobry w wykańczaniu akcji, inaczej bowiem koledzy nie będą mieli zaufania, żeby podawać do niego w sytuacjach, gdy będzie dobrze ustawiony przed bramką.

Przede wszystkim jednak, napastnik powinien mieć najlepsze „stick skillsy” w całej drużynie. Bez problemu powinien radzić sobie z piłką w koszyku niezależnie od tego, którą ręką trzyma akurat kij. Osoba, która nie ma odpowiednich umiejętności w każdej ze swoich dłoni, nie będzie często opuszczać ławki rezerwowych. Dodatkowo, zawodnik grający na tej pozycji powinien mieć sporą siłę strzału, a także umieć wykończyć akcję „quick stickiem” z bliskiej odległości, zarówno lewą, jak i prawą ręką.

Jeśli przez dłuższą chwilę grałeś w pomocy i czujesz, że twoje umiejętności w kijku poprawiły się na tyle, iż jesteś w stanie bezproblemowo wykonać dodge’a, nie bojąc się o utratę piłki, zmiana pozycji na atak jest odpowiednim ruchem.

Wizja pola jest kolejnym, kluczowym atrybutem dobrego napastnika. Najlepszy asystujący w zespole najczęściej gra tuż za bramką, na iksie i stamtąd rozdaje podania swoim kolegom. Z tamtego miejsca, jest on bowiem w stanie dostrzec wszystkich partnerów, a także rozpoczynać zagrywki przez inicjowanie dodge’a zza bramki. Wyciąga on w ten sposób slajdujących obrońców, dając pomocnikom ogrom miejsca na wykorzystanie jego asysty i zdobycie bramki.

Trzy cechy dobrego atakującego:

  • Stick skillsy
  • Wizja pola gry
  • Siła / szybkość

Źródło: lacrosse.isport.com
Photo by Shutterlax