Jak wybrać swoją pozycję w lacrossie? #1

Zapraszamy was do naszej mini-serii, gdzie pomożemy wam zdecydować się, jaka pozycja na boisku będzie dla was najlepsza. Niezależnie od miejsca na boisku, wybór powinien zależeć od trzech czynników:

  • Budowy ciała
  • Umiejętności opanowania kija
  • Szybkość

Wszystkie te rzeczy określają jaka jest najlepsza pozycja dla ciebie. Spójrzmy teraz na pozycje, jaki zestaw umiejętności powinien być na każdej z nich, aby pomóc zawodnikom podjąć wybór w krótkim czasie, które miejsce będzie dla ciebie najlepsze!

Bramkarz

Choć ta pozycja może wydawać się przerażająca dla nowych zawodników (ze względu na bycie obrzucanym solidną gumową piłką), w rzeczywistości jest to dość łatwa pozycja do nauczenia i bycia mistrzem. Największą przeszkodą przed odniesieniem sukcesu na tej pozycji dla nowych zawodników jest przezwyciężenie strachu przed uderzeniem piłką. Jeśli masz wysoki próg bólu, to może być miejsce dla ciebie.

Na poziomach młodzieżowego lacrosse, tradycyjnie są to wolniejsze dzieci, te które nie są fanami biegania – kończą po prostu grając jako bramkarz. Najlepsi bramkarze są zwykle wysportowanymi chłopakami z szybkimi rękoma i ogromną osobowością. Każdy zespół chce bramkarza, który zajdzie za skórę przeciwnikom i będzie zwracać uwagę kolegom z obrony w drużynie z końca boiska krzycząc głośno i pobudzająco.

Nowy bramkarz potrzebuje około miesiąca treningu w bramce, zanim będzie efektywny podczas gry. Podczas każdego strzału wymagana jest podoba technika bramkarza, a większość ruchu jest oparta na pamięci mięśniowej. Posługiwanie się kijem nie odgrywa znaczącej roli w tym co bramkarz robi na co dzień, ale z pewnością jest dodatkową korzyścią dla drużyny, kiedy ich bramkarz jest pewnym siebie łapiącym i podającym. Jeśli chodzi o podania, większość z nich będą podawane na odległość 10-30 metrów i powinny zakończyć się w kiju pomocnika, który biegnie po boisku.

Trzy cechy dobrego bramkarza:

  • Szybkie ręce i stopy
  • Nieustraszoność
  • Głośność i pewność siebie

Wkrótce zapraszamy na kolejne pozycje…

Źródło: lacrosse.isport.com