Chorwacja 53. członkiem międzynarodowej federacji

Mamy przyjemność ogłosić, że nasze środowisko po raz kolejny się poszerzyło! Kilka dni temu międzynarodowa federacja lacrosse oznajmiła, że Chorwacja stała się pięćdziesiątym trzecim członkiem ich organizacji.

Tym samym liczba krajów bałkańskich zrzeszonych w federacji zwiększyła się do czterech. Dołączyli oni do Słowenii, Serbii oraz Bułgarii.

Początek istnienia lacrosse’a w Chorwacji ocenia się na rok 2011. Wtedy to dwaj sportowi entuzjaści Matej Bodul oraz Ante Pilić zapoczątkowali cały proces. Następnie grupa zawodników oraz zapaleńców zaczęła formować drużyny w różnych rejonach Zagrzebia oraz w Varaždin. W 2013 roku oficjalnie zarejestrowano pierwszy klub, a byli nimi „Zagreb Bulldogs”. Prekursorzy chorwackiego lacrosse’a prężnie się rozwijają mając za sobą udział w międzynarodowych turniejach. Dzięki pomocy kilku kluczowych osób, Chorwatów pochodzenia amerykańskiego, Amerykanom i międzynarodowej federacji lacrosse rozwój sportu był na tyle prężny, że udało się oficjalnie stworzyć krajową federację.Nie można zapomnieć o pomocy ze strony słoweńskiej oraz serbskiej federacji, którzy również mieli wpływ na rozwój dyscypliny w Chorwacji.

croatialacrossse

Włodarze chorwackiej organizacji bardzo pozytywnie zapatrują się na najbliższe lata posiadając bardzo obiecujące plany związane z popularyzacją sportu u siebie oraz występami swoich drużyn na międzynarodowym podwórku. Męska reprezentacja niedawno wystąpiła w „Celtics Cup Tournament” w austriackim Klagenfurcie przeciwko drużynom z Serbii, Słowenii oraz Austrii. Kadra narodowa wystartuje w zbliżającym się turnieju dla nowicjuszy odbywającego się podczas Mistrzostw Europy w 2016 roku w Budapeszcie. Działacze nie mogą się doczekać debiutu swojej reprezentacji na pierwszej międzynarodowej imprezie rangi mistrzowskiej. Może będzie mieć to miejsce za dwa lata w Manchesterze podczas Mistrzostw Świata?

Nawiązując do słów jednego z założycieli i jednocześnie prezesa chorwackiej federacji, Mateja Bodula, ich środowisko ciężko pracuje, aby rozwijać programy szkoleniowe dla zawodników w nowych miastach oraz czynią najwyższe starania w celu założenia pierwszych sekcji żeńskich i juniorskich. Wprowadzane programy mają być podstawą do rozwoju lacrosse’a w swoim kraju. Szkoleni według tego systemu gracze powinni w przyszłości stanowić siłę kadry, reprezentując swój kraj zagranicą na najwyższym poziomie.

croatialacrossse1

Osoba która ma szczególnie w tym pomóc to Dino Mattessich. Były mistrz ligi NCAA jako zawodnik oraz główny trener uniwersytetu w Maryland, a obecnie wicedyrektor odpowiedzialny za lekkoatletykę w uniwersytecie Hofstra został niedawno głównym trenerem reprezentacji narodowej Chorwacji. Amerykanin chorwackiego pochodzenia nie szczędził dobrych słów o swoim nowym miejscu pracy:

„Jestem bardzo szczęśliwy i niezwykle podekscytowany, aby rozwijać lacrosse w moim ojczystym kraju. Podobnie tak jak wielu innych, którzy gruntownie wpłynęli i wzbogacili swoimi doświadczeniami, jestem pokorny i zaszczycony powołaniem do opracowania krajowego programu, który dostarczy edukacyjne, kulturalne i życiowe nauki dla wszystkich uczestników Wyzwanie jest duże, ale ci którzy zobowiązują się do tego wysiłku będą w przyszłości patrzeć wstecz na tę podróż z wieloma miłymi wspomnieniami”.

Źródło: filacrosse.com
Photo by filacrosse.com