Czy lacrosse może stać się mainstreamowy? Cz. 1

Jakiś czas temu, jeden z redaktorów LaxAllstars, Connor Wilson w artykule zatytułowanym „Czy lacrosse może stać się mainstreamowy?” zadał bardzo ważne pytanie. Do kontynuowania dyskusji, redakcja portalu zaprosiła Tari z OfficialLaxGirl. Poniżej znajdziecie jej odpowiedź, a pozostałe wątki tej dyskusji, już wkrótce zamieścimy na naszej stronie. Udanej lektury!

Cześć! Nazywam się Tariro Kandemiri, chociaż często podpisuję się jako Tari lub T. Obecnie jestem na drugim roku studiów w Sewanee na University of the South, gdzie oczywiście gram w żeńskiej drużynie lacrosse’a. Niektórzy z was mogą mnie kojarzyć z Official Lax Girl (Twitter, Instagram) lub jako pannę, która ma fioła na punkcie laxa. Pisuję także dla Inside Lacrosse Women.

W poniższym poście, opiszę swoje przemyślenia dotyczącego tego, co mogłoby pomóc lacrosse’owi stać się sportem „mainstreamowym” lub po prostu bardziej popularnym, na czym chyba najbardziej skupiano się w ostatnich latach.

Grow the Game

Powyższe wyrażenie słyszę niemal cały czas – w mediach społecznościowych, na treningu, czy kiedy rozmawiam o lacrossie z moimi znajomymi laxerami. Jednak, co tak naprawdę znaczy to „grow the game”? Jak dla mnie, rozwijanie gry oznacza uczynienie jej dostępnej jako rozrywka dla wszystkich.

Wobec faktu, że nacisk w ostatnich latach kładziony jest na to, aby uczynić ten sport bardziej zintegrowanym, ścieżka, którą zaczął podążać lacrosse wygląda na o wiele lepszą. Chociaż istnieje wiele sposobów na rozwój lacrosse’a, pozwolę sobie omówić tylko kilka z nich, które moim zdaniem miałyby największy wpływ na postęp, ale także na ogólną atmosferę w środowisku.

Integracja

Niedawno, jedna z moich ulubionych zawodniczek lacrosse’a, Taylor Thornton grająca na co dzień w Northwestern, wrzuciła stare zdjęcie na którym trzyma puchar NCAA D1 Women’s Lacrosse Championship. Zdjęcie natychmiast przywołało we mnie wspomnienia czasów, kiedy sama zaczynałam dopiero grać na pierwszym roku w szkole średniej i miałam ochotę oglądać każdy jej mecz lacrosse’a, jaki tylko mogłam znaleźć, chociaż większość z nich widziałam już wcześniej po kilka razy.

lacrosse

Oglądanie gry zawodniczki, przypominającej mnie samą, miało ogromny wpływ na to jak postrzegałam siebie w grze. Chociaż szybko odnalazłam się w środowisku i odszukałam ulubionych zawodników pośród wszystkich graczy, było coś takiego w oglądaniu Afroamerykanów, że byłam pod wielkim wrażeniem. Szybko zrozumiałam, że dziewczyna jak ja może odnieść wielki sukces i poprowadzić drużynę na boisku, co zbiegło się w czasie z faktem, iż moja jakże zróżnicowana drużyna powoli zaczynała się rozwijać. Wydaje mi się, że żaden z dobrych zespołów w regionie nie był tak zróżnicowany.

Reprezentacja znaczyła dla mnie wiele. Dalej wiele dla mnie znaczy.

Jest coś w tym, kiedy widzisz kogoś wyglądającego jak ty, może nie dokładnie tak samo, ale pochodzącego z podobnego środowiska, kto pozwala ci uwierzyć, iż także możesz osiągnąć wspaniałe rzeczy. Wierzę, że jeśli nasza gra ma się rozwijać, kontynuowane muszą być wysiłki do zróżnicowania gry i wprowadzenia jej w różnych regionach. Rzeczą, która nieustannie była w mojej głowie to myśl: a co, jeśli gdzieś tam na świecie, mieszka najlepsza zawodniczka tej planety, jednak z racji braku klubu, sprzętu lub odpowiedniego treningu, nie może wykorzystać swojego potencjału?

Przystępność, integracja i docenianie rozwoju, jaki został wykonany w celu wprowadzenia jeszcze większego zróżnicowania może naprawdę popchnąć ten sport naprzód. Wysyłanie naszych idoli do części świata, gdzie lacrosse dopiero się rozwija może pomóc zainspirować nowych do dołączania się, a obecnych do dalszego doskonalenia swoich umiejętności!

Lacrosse = zabawa

Sporty mają być zabawą. Nawet na najwyższym poziomie, granie bez cieszenia się samą grą może odciągnąć zawodników od sportu. Jako osoba, która daje z siebie najwięcej w sytuacjach emocjonalnych, zauważyłam, że swoje najlepsze spotkania rozegrałam, kiedy po prostu dobrze bawiłam się z koleżankami z drużyny. Kiedy trenuję młodsze zawodniczki, często staram się wprowadzić element zabawy do naszych ćwiczeń, jednocześnie podkreślając, że należy pozostać skupionym. Wówczas, jest czas na rozrywkę, ale także na rozwijanie swoich umiejętności w wybornej atmosferze.

laxallstars_women_tahoe3-e1342892581217-760x287

Gdy lacrosse staje się zbyt stresujący lub czujemy, że nie wykonujemy tego we właściwy sposób, sport traci swój urok. Zabawa kijem staje się mało rozrywkowa, co prowadzi do tego, iż częściej wrzucamy sprzęt i strój do szafy. Jeśli będziemy pokazywać, jak wiele radości dostarcza nam lacrosse nawet wtedy, gdy na pełnej szybkości gonimy za groundballem, sport ten będzie nadal zyskiwać na popularności. Dołączyłam do drużyny lacrosse’a za namową znajomej, która powiedziała mi, że ten „sport jest naprawdę zabawny”. Wydaje mi się, iż właśnie dzięki poczcie pantoflowej, udało nam się dotrzeć z tym sportem tam, gdzie obecnie się znajdujemy.

Im więcej pozytywnych rzeczy będzie mówionych o lacrossie, im lepsza będzie jego reputacja tym większy będzie jego rozwój.

Pozytywne wykorzystywanie mediów

Środowisko lacrosse’a złożone jest z cudownych, utalentowanych i opiekuńczych ludzi. Problemem jest to, że nie wszyscy z zewnątrz mają o tym pojęcie. Jednym z najlepszych sposobów na rozwój tego sportu jest przejęcie kontroli nad tym, jak media pokazują zawodników lacrosse’a i upewnienie się, że wszystkie wspaniałe rzeczy wykonywane przez drużyny odbiją się szerokim echem w mediach.

Na Twitterze, widzę wiele postów dotyczących charytatywnej działalności drużyn, jednak tego typu rzeczy, rzadko pokazywane są w mediach. Nadszedł czas, żeby uzyskać pełnię władzy nad tym, jak media postrzegają lacrosse i przejąć inicjatywę, mającą na celu pokazanie ludziom, co tak naprawdę robimy. Oczywiście, nie pozwólmy, żeby do prasy trafiały złe informacje, szkalujące nas sport. Jednakże, jeśli pokażemy, jak wspaniali są gracze lacrosse’a poza boiskiem, pomożemy temu sportowi. Kiedy rodzice, rodziny, czy nawet potencjalni gracze zobaczą, jak ci sportowcy są zaangażowani w ich społeczeństwo, pozytywne myśli mogą pomóc w ściągnięciu sponsorów lub nowych zawodników.

PS Wkrótce możecie spodziewać się kolejnych artykułów dotyczących tego tematu, a swoimi pomysłami możecie dzielić się na naszym koncie na Facebooku, w komentarzach pod tym wpisem lub kierując się bezpośrednio na profil @officiallaxgirl. 

Źródło: Laxallstars.com
Autor: Tariro Kandemiri
Photo by Laxallstars.com