Droga do Turku: Zając najlepszy na Mayor’s Cup!

Za nami siódma edycja czeskiego turnieju Mayor’s Lax Cup. Jak corocznie inauguruje ona serie ważnych na starym kontynencie zawodów w box lacrosse. W tym roku były one szczególnie ważne dla poszczególnych drużyn ze względu na zbliżające się w lipcu Mistrzostwa Europy w fińskim Turku. Dla wielu był to jeden z etapów przygotowań do tej imprezy. W tym gronie znaleźli się także Polish Eagles dla których był to trzeci z rzędu, a zarazem trzeci w całej historii występ na tym turnieju. We wcześniejszych latach również obecne tam były polskie drużyny, ale pod szyldem klubów z Wrocławia i Krakowa.

Dla polskich orłów tegoroczna edycja była wyjątkowa już od samego początku. Na wyjazd udało się zmobilizować rekordową liczbę zawodników. Nidy wcześniej ich kadra meczowa nie liczyła aż 23 osób! Trzon tak jak dotychczas oparty był na wrocławskich graczach. Jednak tym razem wsparci oni zostali poprzez zawodników z Krakowa i Trójmiasta. Piecze nad nimi wszystkimi sprawował trener Heath Garlow z plemienia Seneca, który od 2016 roku wdraża Polaków w tajniki box lacrosse, starannie przygotowując kadrę narodową do zbliżających się mistrzostw. Jego dotychczasowa praca „nie poszła w las”, co występ Polish Eagles na czeskim turnieju jedynie utwierdził wszystkich w tym przekonaniu.

LINK DO PEŁNEJ GALERII POLISH EAGLES NA MAYOR’S LAX CUP 2017

Tegoroczna edycja zgromadziła łącznie dwanaście drużyn z sześciu różnych państw. Zostali oni podzieleni na dwie grupy, w których kolejność zajętych miejsc miała znaczenie w kontekście późniejszej fazy pucharowej. Dwa pierwsze dni turnieju miały właśnie za zadanie rozegranie wszystkich meczów grupowych. Polacy ostatecznie zajęli piąte miejsce w grupie B z zaledwie jednym punktem na swoim koncie. Oznaczało to dla nich w niedzielę walkę o maksimum dziewiąte miejsce. Pomimo tego, że nikt nie wymagał od Polish Eagles żadnych konkretnych sukcesów to pozostał duży niedosyt, co podkreślali sami zawodnicy. Pierwszy mecz przeciwko czeskiemu Pardubice został przegrany zaledwie jedną bramką, gdzie decydujące trafienie miało miejsce na 17 sekund przed ostatnim gwizdkiem. Następnie w meczu ze szwajcarskim Chocolax White padł remis pomimo znacznej przewagi Polaków okraszonej wieloma sytuacjami strzeleckimi. Kolejne dwa mecze przypadły na znacznie wyżej notowanych rywali. LCC Radotin okazał się późniejszym zwycięzcą całego turnieju, a Bundeswehr Lacrosse uplasował się na najniższym stopniu podium, dlatego porażki Orłów w tych meczach nikogo nie zdziwiły. Pomimo niekorzystnych rezultatów łatwo skóry nie sprzedali, a dla przeciwników wcale to nie był łatwy „spacer”. Na szczególną uwagę zasługuje druga połowa przeciwko Niemcom, która padła łupem Polaków. Ostatnim sobotnim pojedynkiem był mecz ze słowackim Nationals, który podobnie jak pierwsze dwa spotkania na turnieju był bardzo zacięty. Ostatecznie rywal okazał się lepszy dwoma trafienia, gdzie ostatnie z nich miało miejsce na sekundę przed końcem, kiedy to już orły odpuściły walkę. Mimo tego można zaryzykować stwierdzenie, że był to ich dotychczas najlepszy mecz w Pradze.

Niedziela zaczęła się dla zawodników bardzo wcześnie rano, o 8:35 rozbrzmiał już pierwszy gwizdek meczu przeciwko Chocolax Red. Tym razem orły skutecznie przeciwstawiły się tradycji i zwyciężyły 4:0. Tym samym nie pozostawiły już żadnych złudzeń, a wraz z jakością gry przyszedł wreszcie i wynik. Na zakończenie turnieju pozostało im spotkanie o dziewiąte miejsce przeciwko niemieckiemu Deutschland Adler. Polish Eagles niezaspokojeni poprzednim zwycięstwem bez pardonu i lęku ruszyli na swojego przeciwnika. Na fali sukcesu odnieśli drugą wygraną, co w ostatecznym rozrachunku uplasowało ich na dziewiątym miejscu. Pod względem ilości drużyn jaką udało się wyprzedzić, rezultat ten okazał się historyczny. Statuetka za uzyskane miejsce to nie jedyne wyróżnienie. Organizatorzy docenili również Dawida Zająca. Popularny „Kicek” został ogłoszony najlepszym bramkarzem turnieju otrzymując tym samym indywidualne wyróżnienie.

Tegoroczny turniej Mayor’s Cup w Pradze okazał się chyba dla większości z nas bardzo miłym zaskoczeniem. Zdecydowanie widać zmiany jakie wprowadził trener Garlow i pomimo tego, że nie zawsze nam wszystko wychodzi to wiemy co chcemy zrobić na boisku i na pewno efekty tego będą widoczne w niedalekiej przyszłości. W pierwszych dwóch meczach zabrakło nam może trochę szczęścia, a może trochę zimnej krwi i doświadczenia w decydujących momentach, ale na pewno mecze z Pardubicami i szwajcarskim Chocolax były bardzo zacięte i mogliśmy je wygrać. Następnie przyszedł czas na spotkania z najmocniejszymi drużynami w grupie, czyli Bundeswehr i LCC Radotin. Wiadomo, że Czesi są od nas o klasę lepsi, ale zwycięstwo nie przyszło im na pewno łatwo. Z Niemcami po fatalnej pierwszej połowie, drugą zagraliśmy fantastycznie i wygraliśmy ją 2-1 co pokazuje, że możemy walczyć na równi nawet z drużyną, która jak później się okazało zajęła 3 miejsce w turnieju. Wychodząc na ostatni mecz grupowy z drużyną Nationals, czuć było że jesteśmy w stanie walczyć o wygraną z każdym, niestety po raz kolejny po zaciętym meczu przegraliśmy nieznacznie. Na szczęście niedzielne „roraty” przyniosły nam w końcu dwa pewne zwycięstwa. Myślę, że każdy z zawodników czuje lekki niedosyt z 9 miejsca, ponieważ wynik w tym turnieju mógłby być nieco lepszy, ale na pewno jest ogromne zadowolenie z tego jak graliśmy i jak możemy grać jeśli tylko będziemy mocno pracować do zbliżających się Mistrzostw Europy. – komentuje Dawid Zając.

WYNIKI POLISH EAGLES NA MAYOR’S LAX CUP 2017

LC Pardubice (CZ) – Polish Eagles (PL) 4:3 (2:2, 2:1)
(Rydzak, Pellowski, Stypulkowski)

Chocolax White (CH) – Polish Eagles (PL) 1:1 (0:1, 1:0)
(Stypulkowski)

Polish Eagles (PL) – Bundeswehr Lacrosse (DE) 2:8 (0:7, 2:1)
(Piękoś, Śmigiel)

LCC Radotín (CZ) – Polish Eagles (PL) 9:1 (4:1, 5:0)
(Rydzak)

Polish Eagles (PL) – Nationals (SK) 2:4 (0:1, 2:3)
(Rydzak, Śmigiel)

Polish Eagles (PL) – Chocolax Red (CH) 4:0 (2:0, 2:0)
(Filipek, Śmigiel, Rydzak, Piotr Węgrzyk)

Deutschland Adler Lacrosse Club (DE) – Polish Eagles (PL) 2:7 (1:4, 1:3)
(Matkowski 3x, Rydzak 2x, Piękoś 1x, Kajor 1x)

Obrony

Nazwisko Numer Drużyna Mecze  Obrony                    Gole Skuteczność
Zając Dawid 27 Polish Eagles (PL) 7 65 28 70 %

WIDEO Z MECZÓW POLISH EAGLES NA MAYOR’S LAX CUP 2017

Źródło: ZakrzywionyKij
Photo by Martin Bouda