Katowickie zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet za nami

W dniach 25-26 lipca 2015 w Katowicach odbyło się otwarte zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet, które tym samym rozpoczęło przygotowania kadry do imprezy The World Games 2017.

Zainteresowanie warsztatami na Śląsku przerosło najśmielsze oczekiwania, punktualnie o godzinie 10:00 w sobotę, 58 zawodniczek wyszło na murawę boiska, rozpoczynając w ten sposób zgrupowanie reprezentacji Polski. Dwudniowe warsztaty prowadzone były przez Nicole Jermak, która zbierała doświadczenie w Stanach Zjednoczonych grając w barwach klubów Lake Zurich i Lakeshore Lacrosse.

Na boisku „Rapid” w Katowicach, zawodniczki spędziły na treningach łącznie dziesięć godzin, podczas których były poddane serii ćwiczeń polegających na sprawdzeniu podstawowych umiejętności gry kijem oraz interakcji w grupach.

„Warsztaty w Katowicach to był niesamowity czas. Nigdy jeszcze nie widziałam tak wielu polskich zawodniczek lacrosse w jednym miejscu, tym bardziej cieszę się, że miałam okazję trenować u boku aż czterech innych bramkarek, co mobilizowało mnie do jeszcze większego wysiłku i było bardzo pouczające. Nie mogę tu również zapomnieć o roli Przemysława Tabora, który pod nieobecność trenera głównego dopilnował żeby cała nasza piątka nie mogła narzekać na nudę. Nicole Jermak po raz kolejny nie zawiodła, przeprowadzając zawodniczki od samych podstaw, jak rzucanie i łapanie, po coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane zadania.”

„Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz doskonałej organizacji całego weekendu każda z nas czuła, że dzieją się rzeczy ważne, to pierwszy i zapewne najbardziej odczuwalny dla nas krok w stronę The World Games 2017 we Wrocławiu. Za kilka dni ruszamy do Dani, tym razem w składzie „Team Poland” pojawi się wiele nowych twarzy. Mam nadzieję, że świeża krew tętniąca w żyłach zespołu pomoże nam dobrze zaprezentować się na tamtejszych boiskach, ale i wszystkie zawodniczki z dużą dawką doświadczeń powrócą do swoich rodzimych drużyn by poprawiać ich umiejętność, wiedzę i jakość gry. – komentowała bramkarka Kosynierek Wrocław, Agata Lubowiecka.

Po dwóch dniach treningów Nicole Jermak, wspierając się opinią koordynatorów zgrupowania, wybrała grupę siedemnastu osób, które oprócz niej na początku sierpnia pojadą do Kopenhagi rozegrać spotkania z drużynami z Niemiec, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii w ramach „Copenhagen Cup”, turnieju odbywającego się w dniach 7-9 sierpnia.

Skład powołany na turniej „Copenhagen Cup”:

1. Mauer Monika
2. Nagórna Agnieszka
3. Kubowska Justyna
4. Kwiatkowska Magdalena
5. Bubula Ewa
6. Lubowiecka Agata
7. Bubula Aleksandra
8. Czarnota Karolina
9. Sobolewska Iga
10. Kaciczak Anna
11. Janeczko Beata
12. Żbikowska Aleksandra
13. Kosmala Agnieszka
14. Newlaczyl Katarzyna
15. Wawrzynów Joanna
16. Sadowska Kamila
17. Czarnecka Katarzyna
18. Nicole Jermak

Warto nadmienić, iż po zmaganiach w Katowicach oraz Kopenhadze, na dziewczyny czekają kolejne zgrupowania w Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu oraz Warszawie – kończące przygotowania kadry na 2015 rok.

Wszystkie wydarzenia są częścią procesu, mającego stworzyć silną i zgraną reprezentację Polski na The World Games 2017, które za dwa lata odbędą się we Wrocławiu.

„Jadąc na zgrupowanie do Katowic myślałam tylko o tym, jak pomoże mi to w rozwijaniu swoich umiejętności, które nabyłam w ciągu 8 miesięcy treningów. Była tam ze mną prawie cała moja drużyna, a przede wszystkim, moja siostra Ewa, grająca na pozycji bramkarza. Pokładałam ogromne nadzieję w niej, dlatego nie kryłam łez szczęścia kiedy usłyszałam, że to właśnie ona znalazła się w wąskim gronie dziewczyn jadących do Danii. Moim marzeniem od dziecka była gra w drużynie właśnie u boku siostry. To marzenie już się spełniło, ponieważ 60 dziewczyn w sobotę i niedzielę tworzyły jedną wielką drużynę.”

Nie mogę również nie wspomnieć o wysokim poziomie gry jaki prezentowały doświadczone i zgrane dziewczyny z innych miast. Dawały mi przysłowiowego „kopa” i powodowały, że starałam się bardziej i bardziej by im dorównać. Za jakiś czas chciałabym grać z taką swobodą i pewnością siebie jak one. To była przyjemność i wielka nauka dla mnie. Mam nadzieje, że w przyszłości będę miała więcej możliwości spotykania się w takich okolicznościach z zawodniczkami z różnych drużyn z Polski. Dziękuję im za wsparcie i motywacje do walki. Wiadomo, że zgrupowanie w mniejszej części polega na rywalizacji między sobą, ale tą rywalizację przyćmiła bardzo dobra atmosfera i pomoc w zgłębianiu wiedzy o lacrosse i praktycznym wprowadzeniu jej w życie. Uważam, że sztab trenerski wykonał ogromną pracę w tak, krótkim czasie ucząc nas nie tylko podstawowych zasad gry, ale również szacunku do siebie jak i byciem całością – rodziną. Z takim nastawieniem i motywacją przyszłość polskiego lacrosse’a rysuje się w kolorowych barwach” – dodała z kolei Aleksandra Bubula, zawodniczka Kraków Queens.

Warsztaty w Katowicach okazały się kamieniem milowym w żeńskim lacrossie, gdyż jak powtarzały same zawodniczki, nigdy nie miały okazji spotkać się w tak szerokim gronie i wspólnie trenować. Okazuje się, że w Polsce jest mnóstwo utalentowanych dziewczyn, a o ich postępach będziemy mieli przyjemność was na bieżąco informować.

Mamy nadzieję, że to dopiero początek czegoś wielkiego. Wierzymy, iż żeński lacrosse w Polsce będzie się odtąd stopniowo rozrastać, kadra rosła w silę, liga rozwijała, a nowe ośrodki damskiego laxa w naszym kraju sukcesywnie zaczną się pojawiać.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach przygotowań do The World Games 2017.

 

Źródło: lacrossepolska.com

Photo by Dawid Symczak