Kolejny weekend, kolejne zgrupowanie U19

17 zawodniczek z czterech różnych klubów zjawiło się w miniony weekend w stolicy Górnego Śląska, żeby wziąć udział w kolejnym zgrupowaniu przygotowującym młodzieżową reprezentację Polski do występu na mistrzostwach Europy do lat 20, które w 2018 roku odbędą się w Katowicach.

Dziewczyny pod okiem dwóch trenerek sztabu szkoleniowego, Alicji Ogorzałek oraz Anny Lisieckiej, spędziły na murawie ponad 12 godzin, doskonaląc swoje umiejętności techniczne, ucząc się poruszania na boisku, zasad lacrosse, ale także pracując nad swoją kondycją i motoryką, która jak doskonale wiemy, jest bardzo ważna w tym sporcie.

W Katowicach, zjawiły się zawodniczki z następujących drużyn:
– AZS Walkirie Katowice (Julia Pisula, Edyta Zeiler, Paula Buk, Marzena Szymczyńska, Dominika Buchta, Alicja Fornal, Zuzia Litwin, Ola Rajca);
– WolfPack Łódź (Sara Turbińska, Asia Kozioł, Julia Kozłowska);
– Kraków Lacrosse Queens (Kinga Niessner, Julia Gadacz, Ola Pytko);
– Kosynierki Wrocław (Magdalena Groszek Grochowska, Gabrysia Horbanowicz).

Dla niektórych z nich było to pierwsze spotkanie z treningami kadry narodowej, dla części było to już czwarte zgrupowaniem pod okiem sztabu. Projekt, który swój początek miał we wrześniu ubiegłego roku, rozwija się coraz prężniej, czego najlepszym dowodem jest liczebność grupy zgłoszonych zawodniczek poniżej 19 roku życia. Intensywność zgrupowań nie powinna dziwić, gdyż jak pisaliśmy, zbliżają się ME U20, a rok później, kadrę czeka kolejny debiut – tym razem podczas mistrzostw świata U19 w Kanadzie. Trzymamy kciuki!

– To już czwarte z kolei zgrupowanie dla dziewczyn z kadry U19. Z każdym kolejnym spotkaniem, dziewczyny robią krok (niektóre nawet dwa!) do przodu! Osobiście, odczuwam ogromną przyjemność z oglądania i brania udziału w takim procesie rozwoju. Treningi są zawsze bardzo wymagające i intensywne – mimo wszystko widać, że żadna nie odpuszcza, co jest miodem na serce każdej trenerki: prowadzić grupę ludzi, pozytywnie nastawioną do życia, treningów i wspierających siebie nawzajem. Zapewniam, iż każdy kto pobędzie z tymi dziewczynami z pewnością zostanie na dłużej. Podsumowując, to zgrupowanie było naszym przedostatnim spotkaniem przed majowym turniejem Silesia Cup, gdzie dziewczyny pokażą na co je stać. A stać na wiele! – przekonuje trenerka żeńskiej reprezentacji U19 oraz Walkirii Katowice, Anna Lisiecka.

– Nasza szeroka kadra liczy na ten moment 38 dziewczyn poniżej 20 roku życia, co napawa optymizmem przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy do lat 20, które w lipcu odbędą się w Katowicach. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że aż 20 zawodniczek z tej grupy jest poniżej 17 roku życia to przyszłość tej reprezentacji rysuje się naprawdę fantastycznie. Ostatni weekend to już nasze czwarte spotkanie z tymi dziewczynami, a z każdym kolejnym zgrupowaniem gołym okiem widać progres u dziewczyn. One nie tylko chcą podnosić swoje lacrosse’owe umiejętności, ale tworzyć wspaniały zespół, będąc drużyną nie tylko na boisku, ale przede wszystkim poza nim.

– Najbliższe plany? Kwietniowe zgrupowanie, Silesia w maju i może Coal Cup w czerwcu. Na pewno tygodniowy obóz przygotowawczy w sierpniu, a wszystko wskazuje na to, że także Scheider Cup (Frankfurt) w październiku. Jeśli dodamy do tego liczne warsztaty, Ligę Szóstek, PLLK i treningi w rodzimych klubach, dziewczyny już w tak młodym wieku otrzymają potężną dawkę lacrosse’a. Najważniejsze jest jednak to, że widać, iż im się chce. Bardzo! – podsumowuje koordynator żeńskiej reprezentacji, Dawid Wójcik.

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Photo by Wacky Penguin Media