Lacrosse i hokej – co łączy oba sporty?

Kiedy zastanowimy się przez chwilę, lacrosse i hokej na lodzie nie są idealną parą, jednak czy wiecie, że oba sporty są dyscyplinami narodowymi w Kanadzie? Oczywiście, nie jest to jedyna wspólna rzecz w obu tych sportach. Chcecie dowiedzieć się, co łączy hokej na lodzie i lacrosse? Co myślą inni ludzie oraz jak umiejętności hokejowe mogą przydać się w lacrossie? Jeśli tak, jesteście w odpowiednim miejscu, gdyż właśnie to jest temat tego artykułu.

Lacrosse

Lacrosse jest jednym ze sportów narodowych w Kanadzie. Po raz pierwszy grali w niego rdzenni Amerykanie, pozwalając na jego rozwój przez wiele lat – mowa tutaj o zasadach i sprzęcie. Stopniowo, sport ten stawał się coraz bardziej popularny na całym świecie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii laxa, zapraszamy do kilku innych artykułów. Ogólnie, jeśli ktoś jeszcze nie wie, chodzi o to, że dwie przeciwne drużyny starają się za pomocą kijów do lacrosse umieścić twardą piłkę w bramce przeciwnika. Lacrosse uważany jest obecnie za najszybszy sport drużynowy rozgrywany na dwóch nogach.

Hokej na lodzie

Hokej na lodzie jest drugim ze sportów narodowych w Kanadzie. Po raz pierwszy pojawił się w tym kraju w okolicach 1840-1875. Brytyjscy żołnierze rozgrywali szkocką grę o nazwie Shinty na lodzie i śniegu. Hokej na lodzie jest sportem drużynowy, gdzie jednocześnie na boisku przebywa pięciu zawodników i bramkarz. Gra się na lodzie, dokładniej mówiąc na lodowisku. Podobnie jak w hokeju na trawie, zawodnicy mają kije do hokeja i starają się umieścić krążek w bramce przeciwnika.

Podobieństwa miedzy tymi dwoma sportami

Są trzy najważniejsze rzeczy, które łączą oba sporty: trzeba używać wielu sportowych umiejętności w tym samym czasie, trzeba wielu godzin ciężkiego treningu, żeby stać się dobrym zawodnikiem i przede wszystkim, podobne są przepisy i cele – wszak należy umieścić piłkę/krążek w bramce rywala za pomocą swojego kija.

W obu sportach mamy do czynienia z kontaktem fizycznym z innymi zawodnikami, więc gracze muszą być nie tylko sprawni, ale silni. Zawodnicy mogą uderzać swoich rywali chcąc przejąć posiadanie, więc tak naprawdę, wiele jest dozwolone. Oczywiście, są pewne granice i za zbyt mocne uderzenia są przewidziane kary. W związku z ryzykiem kontuzji, zawodnicy mają na sobie mnóstwo sprzętu ochronnego. Poniżej znajdziecie nawet filmik wideo, gdzie pokazane są najlepsze lacrosse’owe i hokejowe checki.

Są także faceoffy, czyli wznowienia gry gdzie dwóch zawodników stara się uzyskać posiadanie piłki, korzystając ze swojego refleksu i umiejętności. W obu sportach bramkarze mają swoje krisy, gdzie panują bardzo podobne zasady. Jest jeszcze więcej rzeczy wspólnych, ale to już zostawimy wam – co byście tutaj wymienili?

Różnice w lacrossie i hokeju na lodzie

Prawdopodobnie największą różnicą jest boisko. Lacrosse rozgrywany jest na murawie/trawie, podczas gdy hokej na lodzie. Dodatkowo, boisko do laxa jest prostokątne, a do hokeja ma kształt owalny. Tak samo jest z liczbą zawodników – 10 w lacrossie, przy zaledwie 6 w hokeju. Różnicą jest także sama długość meczów.

Lacrosse i hokej są rozgrywane o innych porach roku. Pierwszy ze sportów swój najlepszy czas ma wiosną, podczas gdy hokej najczęściej zimą. Jest jeszcze więcej rzeczy różniących, ale to już zostawimy wam – co byście tutaj wymienili?

Co ludzie myślą na temat sportów?

Czy kiedykolwiek obserwowałeś reakcje ludzi, którzy po raz pierwszy w życiu widzą lacrosse’a albo hokej na lodzie? Jest to całkiem interesujące ponieważ owi ludzie mogą od razu wyrazić swoją opinię na temat obu dyscyplin i jest to całkiem zabawne. Dlatego wybraliśmy dwa filmy na których możesz zobaczyć jak Irlandczycy postrzegają lacrosse oraz mecz hokeja oglądając to po raz pierwszy na oczy, jednocześnie sprawdzając, co oni uważają na temat obu sportów.

Lacrosse

Hokej na lodzie

Które umiejętności hokejowe pomogą ci w lacrossie?

Jak już zdołaliście wcześniej przeczytać lacrosse oraz hokej na lodzie posiadają dużo wspólnych elementów dlatego też ćwiczone przez zawodników obu dyscyplin umiejętności są podobne. Niektórzy nawet twierdzą, że zawodnik lacrosse o ile potrafi jeździć na lodzie jest idealny do hokeja i vice versa. Zwłaszcza poniższe umiejętności mogą być przyjęte z hokeja do lacrosse’a i vice versa:

– moc uderzenia

– checkowanie oraz predyspozycje fizyczne

– przyśpieszenie oraz szybkość

– gra pozycyjna

– odpowiednia praca oraz szybkość nóg

– siła mięśni oraz wytrzymałość

– unikanie strzałów

– podawanie oraz ustawienie się pod grę

– koordynacja ręka-oko

– przymierzanie oraz celność strzałów.

Niektórzy dobrze znani hokeiści grali w lacrosse za młodu. Przykładowo: Wayne Gretzky, Brendan Shanahan, Doug Gilmour, Cliff Ronning, Jow Sakic, Steve Larmer, Collin Patterson, Tim Hunter, Paul Kariya, Don Cherry, Gary Roberts, Adam Oats, Paul Coffey, Joe Nieuwendyk I wielu innych. Warto tu zacytwać Wayne’a Gretzky’go: “Nie mogłem się doczekać końca sezonu hokejowego, aby móc ponownie potrenować w lacrosse”.

Hokej na lodzie vs Lacrosse – który sport jest lepszy?

Hokej na lodzie vs. Lacrosse. Oczywiście w naszej opinii zawodnik uprawiający lacrosse jest zwycięzcą ponieważ lacrosse jest najlepszą dyscypliną na świecie! Jednak wybrałem całkiem zabawny film ukazujący różne zalety obu dyscyplin. Jest bardzo śmieszny, kliknijcie w niego i sprawdźcie, który sport wygrał.

Mamy nadzieję, że mogliśmy przedstawić wam kilka nowych ciekawostek na temat lacrosse’a oraz hokeja na lodzie. Jeśli chcecie sprawdzić się w hokeju posiadając już jakieś umiejętności z lacrosse’a to co powiecie na połączone zgrupowanie lacrosse’a i hokeja? Albo jakieś tryouty w sezonie zimowym? Mamy jednak nadzieję, że niezależnie od uprawianego sportu czerpiecie z niego dużo radości!

Źródło: Captain-lax.com
Photo by Captain-lax.com