Wystartowała Liga Szóstek!

W ostatni weekend marca na obiektach RAPIDU w Katowicach, odbyła się pilotażowa edycja turnieju Ligi Szóstek, zorganizowanej przez Polską Federację Lacrosse, będąca dopełnieniem Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet.

Do pierwszego turnieju zgłoszonych zostało pięć drużyn, przy czym jedna z ekip to mix team złożony z zawodniczek AZS Walkirii Katowice, WolfPack Łódź i Sztormu Warszawa, występujący pod wojowniczą nazwą – Atomówki. Pozostałe zespoły to Walkirie (dziewczyny z AZS Walkirii Katowic), Kosałki Wrocław (zawodniczki Kosynierek Wrocław), Poznań Hussars Ladies i Kraków Queens.

Liga Szóstek – Główne zasady:

 1. Staż: – 2/3 składu na boisku maksymalnie 2 letni, – 1/3 składu na boisku – bez limitu
 2. Liczba zgłoszonych zawodniczek: nie więcej niż 12.
 3. W przypadku zgłoszenia mniejszej liczby zawodniczek, powstaną MixTeamy.
 4. Długość meczu: 2×20 minut.
 5. Rozegrany pełny sezon w lidze: nie więcej niż 1.
 6. Wymiary boiska: nie większe niż 44m x 55m.
 7. Na boisku pięć zawodniczek z pola + bramkarka

Liga szóstek ma na celu rozwój żeńskiej ligi lacrosse w Polsce. Turnieje są skierowane głównie dla zawodniczek, które rozpoczynają swoją przygodę w tym sporcie czy drużyn, które nie zdołały wystawić składu w PLLK w sezonie 2016/2017. Rozgrywki promują lacrosse, dobrą zabawę i zajawkę na laxa, który w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans w naszym kraju, stąd nic dziwnego, iż na pilotażową edycję, zgłoszonych zostało ponad 50 zawodniczek z całej Polski.

Dziewczyny miały okazję rozegrać po cztery mecze, mierząc się w systemie każdy z każdym w grupie, a zwycięzca został wyłoniony na zasadzie podliczenia punktów, bilansu bramek i bezpośrednich starć między zespołami. Oprócz ogromnych emocji, turniejowi towarzyszyła świetna zabawa, piękna pogoda i doskonałe humory wszystkich zawodniczek. Spójrzmy, jak przedstawiają się wyniki zmagań.

Liga Szóstek w Katowicach – Wyniki:

 1. Walkirie – Kosałki Wrocław 1:9
 2. Atomówki – Kraków Queens 0:6
 3. Kosałki Wrocław – Poznań Hussars Ladies 7:3
 4. Kraków Queens – Walkirie 7:5
 5. Poznań Hussars Ladies – Walkirie 15:1
 6. Kosałki Wrocław – Atomówki 13:0
 7. Kraków Queens – Kosałki Wrocław 0:9
 8. Atomówki – Poznań Hussars Ladies 1:11
 9. Atomówki – Walkirie 10:10 (obustronny walkower)
 10. Kraków Queens – Poznań Husars Ladies 1:4

Liga Szóstek w Katowicach – Klasyfikacja końcowa:

Miejsce Nazwa Wygrane Zremisowane Przegrane Bilans
1. Kosałki Wrocław 4 0 0 37:4
2. Poznań Hussars Ladies 3 0 1 33:10
3. Kraków Queens 2 0 2 14:18
4. Walkirie 0 1 3 7:31
5. Atomówki 0 1 3 1:30

Podczas każdego meczu, wybierane są najlepsze zawodniczki grające na bramce, obronie, pomocy oraz ataku, a także MVP całego spotkania. Pod koniec każdej edycji turnieju, wybierane są na tej podstawie nagrody indywidualne, które tym razem trafiły w ręce:

MVP Turnieju – Aleksandra Pytko (Kraków Queens)
Najlepsza bramkarka – Klaudia Jereczek (Atomówki/WolfPack Łódź)
Najlepsza defensorka – Ewa Chumięcka (Kosałki Wrocław/Kosynierki Wrocław)
Najlepsza pomocniczka – Katarzyna Kaiser (Poznań Hussars Ladies)
Najlepsza atakująca – Zuzanna Litwin (Walkirie/AZS Walkirie Katowice)

– Jestem bardzo szczęśliwa, że udało nam się zorganizować pierwszą edycję turnieju rangi ogólnopolskiej. Była to idealna okazja, żeby młode zawodniczki rozegrały swoje pierwsze oficjalne mecze, dziewczyny które wzięły udział w warsztatach sędziowskich miały okazję sprawdzić się w nowej roli, a ja zdobyłam pierwsze doświadczenie jako organizator. Wbrew pozorom przygotowanie takiego wydarzenia pochłania masę czasu, sił i wymaga zaangażowania wielu osób, na szczęście mogłam liczyć na pomoc bardziej doświadczonych zawodniczek i chłopaków z Legionu, za co jeszcze raz bardzo wam dziękuję! Wiem, że pojawiło się kilka niedociągnięć, ale dzięki nim wiemy jakich błędów musimy unikać przy tworzeniu kolejnych edycji Ligii Szóstek. Jeszcze raz serdecznie dziękuję drużynom za obecność, zapraszając wszystkich na na drugą edycję Ligii Szóstek która odbędzie się w Łodzi! Do zobaczenia! – podsumowuje koordynator ds. Ligi Szóstek, Anna Czauderna.

Kolejna edycja turnieju odbędzie się w ostatni weekend kwietnia, a jej gospodarzami będzie zespół WolfPack Łódź – zapraszamy serdecznie 29 kwietnia do Łodzi!

Źródło: ZakrzywionyKij.pl
Photo by Kamila Kotusz