Wrocław ponownie lacrossem stoi!

Ach ten polski lacrosse! Połowa września, a my jesteśmy już po pierwszym meczu Polskiej Ligi Lacrosse i przed wspaniałym weekendem, gdzie ponownie we Wrocławiu, zawodnicy i zawodniczki otrzymają możliwość polepszenia swoich umiejętności.

Wszystko za sprawą Heatha Garlowa, trenera rodem z północnoamerykańskiego plemienia Seneka, który 16 września zawita do naszego kraju. Mamy nadzieję, iż tej postaci nie trzeba już nikomu przedstawiać, gdyż na pewno jest on znany męskiej części lacrosse’owej społeczności w Polsce za sprawą treningów box lacrosse’a i szefowania drużynie Polish Eagles. Teraz do grona „znajomych” trenera dołączą także dziewczyny, bowiem najbliższe dni to nie tylko zajęcia z boxa, ale również żeńskiego laxa.

Box lacrosse

Trener Garlow przeprowadzi w najbliższy weekend aż cztery sesje treningowe (po dwie dziennie) dla adeptów box lacrosse’a. Będą to zajęcia dla Polish Eagles, a także dla wszystkich zawodników, którzy chcą spróbować swoich sił w tej odmianie laxa – wszystko oczywiście we Wrocławiu. Więcej na ten temat powie nam przedstawiciel Polish Eagles, Tomasz Kędzia:

W najbliższy weekend do Polski ponownie zawita trener polskiej reprezentacji w box lacrosse, Heath Garlow. Od czasu treningów na wiosnę i dwóch turniejów w Radotinie nie trzeba go nikomu spośród naszego środowiska przedstawiać. Planowane są 4 sesje treningowe Wezmą w nich udział zawodnicy skupieni wokół projektu Polish Eagles, czyli polskiej drużyny box lacrosseowej, mającej w swoim składzie przedstawicieli kilku polskich klubów. Do tej grupy dołączą również zupełnie nowi zawodnicy, którzy dopiero zaczną zdobywać pierwsze szlify na płycie boiska do hokeja.

Wizyta trenera jest kolejnym etapem przygotowań do mistrzostw Europy w box lacrosse, które odbędą się w fińskim Turku w lipcu 2017 roku. Na tym etapie cały czas szlifujemy jeszcze podstawy gry. Ponadto szukamy nowych twarzy do drużyny. Szczególnie leworęcznych. Niewątpliwie udział w mistrzostwach będzie dla nas wyzwaniem pod każdym względem. Zarówno sportowym jak i organizacyjnym. Jeśli chcieć szukać analogii to warto przypomnieć sobie początki reprezentacji Polski w field lacrosse i jej udziału w mistrzostwach Świata w Manchesterze w 2010 roku. Wydaje mi się, że jesteśmy już jednak o krok dalej. Możemy rekrutować spośród graczy mających kilkuletnie doświadczenie, w tym międzynarodowe. Mamy też za sobą historię udziału kadry Polski w field lacrosse w 3 imprezach rangi międzynarodowej, czyli mistrzostw świata i Europy. Na pewno mocno problematyczne jest, że na co dzień w Polsce nie trenujemy box lacrosse. Pozostają nam okazjonalne warsztaty i udział w turniejach. Wspaniałą sposobnością byłoby wystawienie polskiej drużyny w czeskiej lidze. Na ten moment nie podejmuję się jednak oceny czy to będzie możliwe – tłumaczył nam Tomasz.

Żeński lacrosse

Oprócz tego, Heath Garlow w weeekend 17-18 września poprowadzi także warsztaty dla dziewczyn z żeńskiego lacrosse’a. Tutaj również przewidziane są cztery jednostki treningowe, które odbędą się na popularnych we Wrocławiu Polach Marsowych. Jak się jednak okazuje, nie będzie to jedyne spotkanie trenera z żeńską odmianą tego sportu, gdyż już w kolejny weekend (24-25.09) poprowadzi on zgrupowanie żeńskiej reprezentacji Polski. W tym temacie, poprosiliśmy o komentarz koordynatora żeńskiej kadry, Dawida Wójcika:

Rozmowy z trenerem Garlowem rozpoczęliśmy jeszcze w maju, kiedy dotarły do nas wiadomości z obozu chłopaków o jego niesamowitym warsztacie i podejściu do zawodników. Doszliśmy do wniosku, iż taka osoba bardzo przydałaby się w naszym sztabie szkoleniowym, więc staraliśmy się doprowadzić do sprowadzenia jego osoby do naszego kraju. Po drodze wyszło wiele przygód – m.in. konflikt terminów ME w box lacrosse i MŚ lacrosse’a kobiet, a naszemu zespołowi, udało się określić końcowy kształt sztabu trenerskiego. Ostatecznie, postanowiliśmy zaprosić pana Garlowa wspólnie z Polish Eagles, chcąc skorzystać z jego ogromnego doświadczenia.

W ten sposób, wszystkie chętne dziewczyny z całej Polski otrzymają możliwość uczestniczenia w prowadzonych przez niego warsztatach, a tydzień później, nasza żeńska reprezentacja odbędzie weekendowe zgrupowanie pod jego okiem. Trener Garlow otrzymał oczywiście wytyczne od naszego sztabu trenerskiego, dodatkowo asystować mu będzie Alicja Ogorzałek, jedna z naszych kapitanek zespołu, jednak liczymy na jego doświadczenie, fachowe oko i wprowadzenie drużyny na kolejny poziom. To będą niezwykle emocjonujące dwa weekendy! – komentuje Wójcik.

W ten sposób, Wrocław już od soboty 17 września będzie ponownie żył męskim i żeńskim lacrossem. Odbędzie się tutaj zgrupowanie box lacrosse’a, warsztaty dla dziewczyn, a także zgrupowanie żeńskiej reprezentacji Polski. Jeśli dołożymy do tego weekendowe spotkanie Kosynierów Wrocław z AZS Legionem Katowice, otrzymamy naprawdę solidną dawkę laxa w stolicy Dolnego Śląska!

Źródło: ZakrzywionyKij
Photo by Marek Stor // Shutterlax.com